NAMAZ DİRİLİŞTİR - GÜZELKELAM

NAMAZ DİRİLİŞTİR


Namaz Müslümanlar için bir diriliş olayıdır. Ezanı duyan kâinat günde beş kez dirilirken Namaz kılan bir Müslüman da günde beş kez dirilir. İşte namazın Müslümanlar açısından farklı bir önemi de namazın diriliş ile ilgili olmasıdır.

Müslüman bir insan, öldükten sonra dirilişe inanır. Ölen bir insan dirildiği zaman hesaba çekilecek, yaptığı her şey için hesap verecektir. Namaz kılan bir Müslüman kıldığı namazlar sayesinde günde beş kez hesaba çekilir. Namaz da Allah’ın huzuruna çıkan insan, yaptıklarından tövbe eder, okuduğu sureler ve dualara ile Allah’tan af ve bağışlanma diler. Namaz kılan insanın gönlü gün içinde dirilir. Gönlünde ki kara lekeler namazın ışığı ile gönlünden ayrılır, gider. Müslüman bir insan namazın o nurlu ışığı ile beraber, mümin olma yolunda ilerler.

Namaz, gönlün dirilişi olması yanında vücudunda bir dirilişidir. Vücut günde beş kez namaz ile beraber hareket ettikçe, güçlenir ve kendini yeniler. Bir çok bilimsel araştırmada da namaz içinde yapılan hareketlerin vücut için yararlı olduğu ortaya çıkmıştır. İşte Yüce Allah o kadar rahmet ve merhamet sahibidir ki, kullarına ibadetlerin manevi güzellikleri yanında, maddi meyvelerinden de bolca verir.

Namaz olmazsa olmaz
İnsan namazsın kalamaz
İnsan namaz ile güzelleşir
Namaz gönülleri ferahlatan bir nimettir

Allah, namaz düzenli namaz kılmakta zorlananlara yardım etsin. 
Amin...

                                                                                Serkan Bolat
NAMAZ DİRİLİŞTİR NAMAZ DİRİLİŞTİR Reviewed by Serkan Bolat on Mayıs 30, 2015 Rating: 5

Hiç yorum yok: