MONCHİCHİ - GÜZELKELAM

MONCHİCHİ


Ankara Fransız Kültür Merkezi ve Ankara Goethe-Institut işbirliği ile

Biri Hiphop diğeri çağdaş dans kökenli Ramirez & Wang ikilisi yeni bir dans dili geliştirmişlerdir.
Dansın bu iki farklı tarzını kullanan sanatçılar,  ikinci ve hatta üçüncü nesil göçmen olarak edindikleri deneyimlerden yola çıkarak yani globalleşmekte olan dünyanın birer ferdi olarak bu kültürlerarası ve kültürel farklılıkları anlatan „Monchichi“ adlı eserleri için bir koreografik kalıp oluşturmuşlardır.

Monchichi adlı eserde dans aracılığı ile değerlerin sorgulanması, davranış kodları ve diğer sosyal referanslar ortaya konmaktadır: Farklı beklentileri olan bizlerin, aynı hedefe odaklandığında hedefe birlikte nasıl ulaşabiliriz sorusu gündeme gelmektedir. Kültür şoku hayatımızın bir parçasıdır: Merak, hayranlık, sınırlar ve korku.

Sébastien Ramirez Almanya’da yaşayan katalan ve kastilya kökleri olan bir Fransızdır. Honji Wang ise Almanya’da doğan bir Alman-Koreli olup geldiği kültüre kendini yakın hissetmektedir.  Ramirez 1996 yılında Bboy olarak kariyerine başlamış ve kısa bir süre sonra da koreograf olmuştur. Honji Wang HipHop ve çağdaş dans üzerine uzmanlaşmadan önce Frankfurt am Main Dans Akademisi’nde bale eğitimi almıştır.
MONCHİCHİ MONCHİCHİ Reviewed by Serkan Bolat on Mayıs 23, 2015 Rating: 5

Hiç yorum yok: