AKSA'NIN GÖZ YAŞLARI - GÜZELKELAM

AKSA'NIN GÖZ YAŞLARIMescid-i Aksa...Müslümanların ilk kıblesi...Peygamberin(sav) Miraca yükseldiği yer.Allah'ın etrafını bereketli kıldığımız diyerek methettiği o eşsiz mekan. Uğruna Filistinli çocukların ellerinde taşlarla İsrail tanklarına kafa tuttuğu kutsal mabet. Senin için çok can verildi şimdiye kadar. Senin için yazıldı şiirler ve senin için bestelendi şarkılar.Mescid-i Aksa denilince akla ilk Kudüs gelir.O yüzden önce biraz Kudüs’ten bahsedelim...


İsrail terör devleti Kudüs’ü Doğu ve Batı olmak üzere iki ayrı bölgeye ayırmıştır.Batı Kudüs’te Yahudiler yaşıyor.Sokakları tertemiz.İçerisinde tramvay ve lüks halk otobüslerinin bulunduğu son derece modern bir bölge.Doğu Kudüs’te ise Filistinliler yaşıyor.Mescid-i Aksa Doğu Kudüs sınırları içerisinde bulunuyor.Doğu Kudüs için maalesef aynı güzel hissiyatlardan bahsedemiyoruz.Kudüs Belediyesi İsrail Devleti’ne bağlı olduğundan dolayı Doğu Kudüs’te çöpler haftada bir toplanıyor.Burada amaç tabiki Müslümanları pis göstermek.Belediye Doğu Kudüs’te imar ve inşaat işlerine izin vermiyor.İnsanların nüfusunun sürekli artmasından dolayı küçücük bir odada (ev değil oda) birden fazla aile barınabiliyor.Çok yüksek elektrik ve su faturaları geliyor Kudüslü ailelere.Terör devleti esnaflara ise yüksek vergi yaptırımları uyguluyor.Ve biliyor musunuz Kudüs’te yaşayan bir Yahudinin yıllık geliri yaklaşık 30 bin dolar. Filistinlilerin ise yaklaşık 2 bin dolar.Bu iki zümreyede aynı fatura ve vergi yaptırımları uygulanıyor.Bu kadar sıkıntı içerisinde hala Aksa için haykırıyor Filistinliler.Bedenlerini canlı kalkan yapıyorlar Aksa için. 1.5 milyar Müslümanın sorumluluğu sadece onların omuzlarına yüklenmiş!

Yahudiler hergün belirli saatler arasında Mescid-i Aksa’ya girerek Aksa’nın ve Müslümanların hürmetini çiğniyor.İsrail polisleri eşliğinde giriyorlar Aksa’ya.Eğer Aksa kalabalık olursa giremiyorlar.İşte burada Müslümanlara büyük bir iş düşüyor.Mescid-i Aksa’nın boş olan her safından bütün müslümanlar sorumlu!

Savaşın stratejisini değiştirmiş İsrail Kudüs’te.İnsanları canından bezdirerek Kudüs’ten çıkmalrını istiyor.Ama Filistinliler hala direniyor.Zulme tepki gösteren Kudüslüleri,İsarail Devleti ya tutukluyor ya ev hapsine maruz bırakıyor ya da Mescid-i Aksa’dan belirli günler sayısınca uzaklaştıma cezası veriyor(en az 3 aydan başlıyor bu uzaklaştırmalar).En çokta bu koyuyor insana. Allah’ın mescitlerinde Allah’ı anmaktan alıkoyandan daha zalim kim olabilir!

RAMALLAH ŞEHRİ TEK GİRİŞ KAPISI
(Şehrin etrafı surlarla çevrili )

Kudüs’ün Filistin’in diğer şehirleriyle olan bütün bağları kopartılmış.Ramallah’taki gençlerin 16 yıldır Mescid-i Aksa’ya girişleri yasak.Batı Şeria,Gazze ve diğer bölgelerde de durumlar aynı.Utanç duvarlarıyla örülmüş şehirler.Gazze’nin şu an sadece havayla teması var.Kaderine terkedilmiş insanlar.Ramallah’tan 15 dakika olan mesafe utanç duvarları yüzünden 2 saate çıkıyor. Eriha’da bir kafede çalışan  29 yaşındaki bir genç daha hiç Mescid-i Aksa’yı görmemiş.Eriha Kudüs’e yaklaşık 50 dk. mesafede!

Mescid-i Aksa’nın bütün kapılarında İsrail askerleri bekliyor.Bir kapıdan sadece Yahudiler giriş yapıyor.İsrail askerleri kapılardan giren her Müslümana kimlik sorgusu yapıyor.Uzaklaştırma cezası alanlar içeriye giremiyorlar.Mescid-i Aksa içerisinde Kıble Mescidi,Mervan Mescidi,Burak Mescidi ve Kubbetüs Sahra’yı da bulunduran 144 dönümlük arazidir.Toplamda yaklaşık 550 bin kişilik kapasitesi var. Doğu Kudüslü müslümanların toplam nüfusu ise 220 bin!
Mescid-i Aksa’nın içerisinde de imar izni vermiyor İsrail.Bırakın imarı ağaç dikilmesine bile izin vermiyor.Aksa’da tek başına direniyor bu zulme.İslam’ın ona sahip çıkacağı,kucaklayacağı günleri bekliyor.İyi bir tadilata ihtiyacı var Aksa’nın.Biz burdan Tika’yı ve devletin yetkililerini göreve çağırıyoruz. Lütfen Mescid-i Aksa’ya yardım edin!

Terör devleti kazı çalışmaları yapıyor Mescid-i Aksa’nın altında.Amaç Aksa’nın temellerini yıpratarak çökmesini gerçekleştirmek.Havadan insansız uçaklarla izliyor.Ağaçlar havadan görüş alanlarını kısıtladığı için ağaçları köklerinden kurutuyorlar.İnşallah soylarıda öyle kuruyacak !
Türkleri çok seviyor Kudüslüler. Ben Türküm deyince gözlerindeki mutluluğu ve heyecanı görmelisiniz.Dükkanlarda görüyoruz Türk bayraklarını.Abdülhamid Han’a büyük bir vefası var Filistinlilerin.Çünkü Osmanlı zamanında yaşamıştı Filistin en güzel günlerini.İnşallah o güzel günler yine gelecek.Ve kazanan yine biz olacağız.Zafer Allah’tandır..

Son olarak bir Filistinli bize şunu söylemişti;Türklere söyleyin;Biz onlardan para istemiyoruz,yardım istemiyoruz,ilaç istemiyoruz.Biz sadece onların buraya gelmesini istiyoruz.Onlar buraya gelince bu hem bize moral oluyor hemde İsrail’i korku sarıyor...MESCİD-İ AKSA BAB HUTTA GİRİŞ KAPISI
(YAZI TÜRKÇE)
MURAT BAHAR
KUDÜS

AKSA'NIN GÖZ YAŞLARI AKSA'NIN GÖZ YAŞLARI Reviewed by Serkan Bolat on Haziran 09, 2015 Rating: 5

Hiç yorum yok: