HELALLEŞMEK Mİ O DA NE? - GÜZELKELAM

HELALLEŞMEK Mİ O DA NE?

Bundan birkaç sene önce, bir tanıdık geldi ve bana dedi ki;
 -Hakkını helal et
Bende sordum.
-Senin yaptıkların için mi? Benim yaptıklarım için mi?

Helalleşmek, hemen hemen her Müslümanın vefat etmeden önce yapması gereken en önemli görevlerden birisidir. Ancak hepimizin bildiği ve karşılaştığı bir şekilde helalleşmekten bahsetmiyorum.

Birisinden helallik alınacağı zaman,  sadece “hakkını helal et” diyerek işin içinden çıkılmaz. Helallik, karşı tarafın olaydan ve konudan haberi olmadan yapılmamalıdır. Helallik alınacağı zaman, ben sana şunu şunu yaptım. Senin şurada, şu konu da hakkını yedim. Bana bu konularda hakkını helal eder misin şeklinde, açık ve net bir şekilde olmalıdır. Helallik toptan alınmaz. Tane tane ve tek tek alınmalıdır.

Bir Müslüman bir insanın kalbini kırdığı zaman ibadetleri ve imanı sıkıntıya girer. Bir insanın kalbini kırdığımız zaman, ondan hemen özür dileyerek, helallik istemeliyiz. Aksi halde manevi anlamda büyük bir yara alırız.

Mesela hacca giderken neden eş, dost, akraba aranır helallik alınır bilir misiniz?
Muhtemelen aklınıza ilk gelen cevap “Yol uzak, gidip de dönmemek var” veya benzerleri olacaktır. Evet, bunun içinde helallik istenebilir. Ancak burada ibadetin kabul olup olmaması için helallik istenmesi gerektiği bilinmelidir. Hacca giden bir adam incittiği bütün gönülleri almalıdır ki, Allah’ın huzurunda da kendi gönüllü bağışlansın.

Müslüman bir insan, hiç kimseye küsmemeli, kimsenin hakkını gasp etmemeli, kimsenin hakkını yememelidir. Gerçekten gönlü temiz olan insanlar, herkesi Allah rızası için seven insanlardır.

….
                                                                                                                 Serkan Bolat
HELALLEŞMEK Mİ O DA NE? HELALLEŞMEK Mİ O DA NE? Reviewed by Serkan Bolat on Haziran 06, 2015 Rating: 5

Hiç yorum yok: