EDİRNE GEZİSİ - GÜZELKELAM

EDİRNE GEZİSİ

Konum bilgisi : İstanbul'a yaklaşık 250 km uzaklıkta , Yunanistan ve Bulgaristan sınırı bulunan Trakya bölgesine dahil ilimiz.

Merhaba.Bu yazımız ile sizlere ,  Edirne ve gezilecek yerler hakkında tecrübelerimizi paylaşacağız.

Edirne. 600 yıllık bir devletin başkentlerinden birisi. Fatih'in doğduğu şehir. Tava ciğer , köprüler ...
Edirne denince aklımıza yukarıda bahsettiğimiz gibi pek çok şey geliyor. Tarih kokan, eski ruhunu hala yitirmemiş içinde onlarca farklı kültürü barındıran bir abide şehir. Merkezinde bulunan eski mahalleleri, camileri, hamamları ya da köylerindeki köprüleriyle bize nostaljik bir gün yaşatmak için oldukça yeterli.

Edirne otogarına ulaştıktan sonra minibüsler - servisler ile şehir merkezine ulaşabiliyorsunuz. Yol yaklaşık 15 dakika sürüyor.
Bu 15 dakika içinde 10 km uzaktan gözüken Edirne Selimiye Camii ve önünüzde dümdüz uzanan şehir sanki sizi hazırlamak için oradaymış gibi gözüküyor. Merkeze ulaştıktan sonra kendimizi bir anda camiiler, eski yapılar ile etrafımız çevrilmiş; Eski yapı ile modern mimarinin karşılıklı çatışmasının arasında buluyoruz. En büyük caddesi ve Edirne'nin kalbi Saraçlar Caddesine giriyoruz. Cadde üzerinde yürürken , sağ tarafımızda Osmanlı zamanından kalma Kapalı Çarşı olan Alipaşa Çarşısı , sol tarafımızda yeni yapılan oteller , kafeler ve dükkanlar görüyoruz. Cadde birçok kültürü bir arada birleştirmeyi başarmış bir köprü gibi sanki. Romanlar , öğrenciler , turistler ve diğer herkes.

Cadde turumuzun ardından düşünmeye başlıyoruz , Edirnede ne meşhur ? Lezzetleri Neler ? . Edirne'nin en meşhur yemeği Tava Ciğer.
Ünlü olan, adı Edirne’ye gelmiş herkes tarafından bilinen Aydın Tava Ciğer, sonraki durağımız oluyor. Tava ciğer oldukça lezzetli ve gerçekten Edirne dışında bu lezzeti hiçbir yerde bulamayacağınız bir şey.

Karnımızı da doyurduktan sonra artık tarihi binaları ve camiileri görme vaktinin geldiğini farkedip başlıyoruz gezmeye. Selimiye Camii , Eski camii , Üç şerefeli camii kesinlikle gezilmesi gereken , en yenisi 400 yıllık geçmişe sahip miraslar.Mimar Sinan'ın ihtişamlı eseri Selimiye'den sonra Eski Camii bize göre oldukça etkileyici geliyor. Ara Güler'in fotoğrafı aklımıza geliyor Eski Camii görünce.

Ardından Meriç nehri üzerinde bulunan Tunca ve Meriç köprülerini geçiyoruz , Karaağaç köyünü geziyoruz. Köyün doğası bir harika. Meriç nehri kıyısında bulunan kafelere oturup , nehri ayaklarınız altına alıp çayınızı yudumlarken neler düşüneceğiniz şimdiden tahmin edebiliyoruz
Edirnede bu bahsettiğimiz yerler dışında gezilecek daha tonlarca şey olduğunu da size belirtmek isteriz.

Gezilmesi - Görülmesi - Yapılması Gerekenler.
Selimiye , Eski Camiileri
Tava ciğer (Aydın Ciğercisi) , Köfte (Köfteci Osman)
Keçecizade Badem Ezmesi
Kırkpınar güreşlerinin olduğu Sarayiçi
Saraçlar Caddesinin sonunda bulunan Sinagog ve Bulgar Kilisesi
Alipaşa ve Arasta Çarşıları
Hamamlar
Edirne müzesi , sağlık müzesi ve Lozan anıtı
Sükrüpaşa Şehitliği

Bu yazdıklarımız dışında ise en güzel olansa şehirde yapılan yürüyüşler. Zaten çok geniş bir merkezi olmadığı için tüm şehir merkezini yürüyerek 5-6 saatte gezebilirsiniz.
Keyif Almanız Dileğiyle…


Edirne'den Kareler
Boran Yeşildal

EDİRNE GEZİSİ EDİRNE GEZİSİ Reviewed by Serkan Bolat on Mayıs 08, 2015 Rating: 5

Hiç yorum yok: