AYVALIK GEZİSİ - GÜZELKELAM

AYVALIK GEZİSİ


Konum : Kuzey Egede bulunan Balıkesire bağlı bir tatil kasabası. Çanakkale 125 , İzmir 160 km.
Evet bu yazımızda sizlerle Ayvalık hakkında bildiklerimizi ve gezip gördüğümüz kadarıyla tecrübelerimizi paylaşacağız. Eğer Ayvalık’a hiç gitmediyseniz ve gitmek gibi bir planınız varsa ya da hiçbir planınız yok ve nereye gitsem diye düşünüyorsanız bu yazı tam size göre olacak.
Kuzey Ege denince akla biraz daha soğuk ve dalgalı bir deniz gelse de , Ayvalık bunun doğru olmadığını bize öğretir derecede sakin ve insanın kopmak bile istemeyeceği ilginçlikler ile dolu bir yer. İnanın siz de gelince bunu farkedecek ve size burayı tavsiye etmekte ne kadar haklı olduğumuz göreceksiniz. Ayvalık Balıkesir ilimizin en gözde tatil yerleşimi. Nüfusu diğer tatil bölgelerine göre daha yüksek. Bu yüzden etkinlik bulma konusunda hiç sıkıntı çekmeyeceğinizi düşünüyoruz.
Ayvalık’a geldiğimiz zaman bizi karşılayan mis gibi bir zeytin kokusu oluyor. Zaten havası da gerçekten çok temiz. Bu yüzden zeytin kokuları daha bir çekici ve doğal geliyor bize.İsterseniz çarşısından taze ve merkezlere göre daha ucuza zeytin satın alabilirsiniz. Yerli halk burada kendi zeytin bahçelerinden toplama işlemini yapıyor ve kendi zeytinlerini kendileri hazırlıyorlar. Ayvalıkda pek çok yerde bu gibi ürünleri bulabilirsiniz. Bize göre de kesinlikle merkezlerde alabileceğiniz zeytinlerin kalitesinden oldukça yüksekte kaliteye sahip zeytinler.

Ayvalıkda yapılacak çok fazla şey var ve hepsi de birbirinden güzel geliyor insanın gözüne.  Yürüyüş yaparken de görebileceğiniz gibi , arka sokaklarında bulunan eski taş evler ve ayvalık tostu yapan özgün mekanlar ile dolu bir yer.Sokakları durmadan gezmek ve görmek isteyecek ve kendinizi alamayacaksınız biliyoruz. Biz öncelikle merkezde gezmenizi , rıhtımı görmenizi , eski adı Agai Yanni veya Ayos Yannis olan , şu anda camiye dönüştürülmüş kiliseleri ve Ayvalık’ı tepeden izlememizi sağlayan Ayvalık Kalesini de gezmenizi tavsiye ediyoruz.
Bunların dışında bize göre gezmeniz gereken yerleri ise sıralıyoruz ..

1.Cunda Adası
Artık Alibey adası olarak geçiyor fakat halk  hala oraya Cunda diyor ve Cunda ismi daha bir ilgi çekici bize göre. Zaten adaya giderseniz eğer siz de göreceksiniz ki , kendi içinde ruhu olan bir ada burası. Ülkemizin de en büyük 4. Adası zaten bu yüzden yerleşim de var tabii. Cunda adası aslında kendi gibi irili ufaklı tam 22 adadan bir tanesi. Etrafında bulunan diğer 21 adadan sadece Cunda adası yerleşime açık.
Muhteşem bir havası var bu adanın. Evleri , lezzetleri , plajları ve dahası sizin keşfetmenizi bekliyor.Rum evleri ile farklı bir tarihe gitmiş gibi olurken , aynı zamanda deniz restoranları ile balık ve daha bir çok deniz mamülünün tadını çıkarabiliyorsunuz.Ufak ama bunun tersine kalabalık bir hediyelik eşya, kolye , küpe satılan bir çarşısı da var Cunda Adasının.
Cunda Adasında gezimizi bitirirken en son olarak en tepedeki binayı merak ettik ve çıktık. Bina bir kütüphaneymiş fakat içeride kafe –bar tarzı bir yerleşim var kesinlikle çok hoş. Bu tepenin bir diğer adı da “Aşıklar Tepesi”. Manzara mükemmel.
Adanın son kısmında ise 2 tane köy bulunuyor. 1. Ve 2. Köy . Evet isimleri de böyle. Yerel halk Pateriça veya Patriça diyor bu köylere ve bulundukları yere.  Köylerin doğallığı konusunda söyleyecek bir şey bulamıyoruz. Kesinlikle Cunda Adasına giden bir kişi buraya da gitmeli ve görmeli.

2. Sarımsaklı plajı
Oldukça uzun bir plaj burası. Tam 7 km ve alabildiğine kum güneş ve deniz üçlüsü. Küçükköy isimli beldeye bağlı olan bu plaj yazın tıklım tıklım dolmakta. Kesinlikle bir doğa harikası ve görmeniz gereken bir diğer adres.

3. Şeytan Sofrası
Güneşin batışınu ya da doğuşunu izlemek için mükemmel bir yer. Tüm Ayvalık ve ucu bucağı belli olmayan Kaz Dağları açık bir şekilde izlenebiliyor.

4. Taş Kahve
Cunda Adasında bulunan bu yer ise oturup etrafı seyretmek ve güzel havayı içinize çekmek için birebir. Bina kesinlikle bir harika. İçeride Kuşlar uçuşuyor ve tavan çok yüksekte. İçeriden bakınca ihtişamlı fakat dışarıdan bakınca da kendi içinde hoş bir bina izlenimi veriyor.

Lezzetler!
Ayvalık tostu bizim ilk karşılaştığımız ve farklı lezzete sahip bir tost. Her yerde bu tostlardan yapılıyor fakat bize göre  Merkezdeki “tansaş” yakınında sıralanmış tostçulardan biri en iyi seçim olacaktır. Cunda Adasında bulunan Taş Kahvede de yapılıyormuş aslında Ayvalık tostu fakat biz gittiğimizde çok sıkışıktı bu yüzden yiyemedik. Hatta Taş Kahve’nin özel ikilisi de Ayvalık Tostu – Ayran ve ardından Dibek Kahvesi. Mutlaka deneyin biz deneyememiş olsak da.
Ayvalık merkezlere yakın fakat içine girince sizi farklı bir dünyaya götüren Cennet gibi bir yer. Eğer müsaitseniz ve işiniz yoksa bu haftasonu bu geziyi yapmanızı can-ı gönülden tavsiye ederiz.
Ha unutmadan söyleyelim, Balıkesirde her haftasonları kıyıdaki bütün koyları gezen tekneler bulunuyor. Birine atlayıp tüm koyları görebilirsiniz. Arada denize girmek için mola da veriyorlarmış…

Keyifli Gezmeler.

                                                                              Boran Yeşildal.
AYVALIK GEZİSİ AYVALIK GEZİSİ Reviewed by Serkan Bolat on Eylül 02, 2015 Rating: 5

Hiç yorum yok: