KALEMİN DİLİNDEN-8 - GÜZELKELAM

KALEMİN DİLİNDEN-8

RIZA MESELESİ

Karanlık çöktükten, insanlar şehirden yavaş yavaş çekildikten sonra düşüncelerinle baş başa kaldığında kendini bir fikir girdabının tam da ortasında buluyorsun. İçinde fırtınalar kopuyor yıllardır bir hayalin peşinde koşuyormuşsun gibi geliyor. Bir yandan da zamanın hızla akıp geçmesi onun da aleyhine çalıştığını düşündürüyor. Hayatla mücadele yaşının gelmesiyle birlikte bazı kararları çabucak alıp ona göre yaşantını biçimlendirmen gerekiyor. Lakin hem kesin bir karar verememen hem de yapman gerekenleri tam manasıyla yapamaman seni daha da telaşlandırıyor. Ne yapacağını bilemez halde çaresizliğe sürüklüyor.

İşte bu noktaya geldikten sonra kendini teskin etmek ve daha müspet düşünebilmen için Cenabı Allah’ın çizdiği kadere ve senin için belirlediği yaşantıya rıza göstermek zorundasın. Ne kadar zor olsa da tevekkül edebilmeyi başarmalısın. Aklına gelen vesveseleri veya karamsarlığa düşürecek her türlü hali imanını kuvvetlendirerek kendinden uzak tutmalısın. İmanın güçlü olması, yaşı kaça gelirse gelsin insanın fikren diri ve sağlam olmasına neden olur. İmanın güçlenmesi ve insanın kendini ruhen müstağni hissedebilmesinin koşulu her an Allah’ın bizimle beraber olduğunu unutmadan ihsan ile yaşamakta gizlidir.

İnsanlık için en hayırlı ve en doğrusunu bilen Allah’tır. Belki yaşamakta olduğun süreç seni zorluyor olabilir. Elemden, hüzünden hiç kurtulamayacağını zannettirebilir lakin şartlar ne olursa olsun vaki olanda hayır vardır sözünün gerektirdiği şekilde yılmadan mücadeleye devam etmelisin. Ulaşmak istediğin emellerine belki çok uzun zaman sonra varacaksın. Fakat bundaki hayra kani olamayabilirsin. Bu sebepten dolayı isyana düşmekten sakınmalısın. Kul hiçbir zaman ümitsizliğe kapılmamalıdır. Ümitsizlik insanı bataklığa sürükler. Küçük meseleleri içinden çıkılmaz hale getirebilir ve insanı korkaklaştırır.  Korkan insan mesuliyetlerini yerine getirmekte zorlanır ve bir süre sonra bunlardan kaçmaya, tembelleşmeye başlar. Yani kötü hallerin ardı çorap söküğü gibi gelir. Dünyevi de olsa hiçbir şey kolayca elde edilemiyor. Çok çalışmak elinden geleni yapmak mecburiyetindesin. Sen vicdanını rahatlatacak sonradan nedamet getirmeyecek şekilde çaba harcamakla mükellefsin. Gerisi takdiri ilahidir. Allah’ın kendileri için çizdiği kadere rıza göstereler, Allah’ın razı olduğu kullardır.
Senin de o kullar arasında yer alman temennisiyle; kara kalemin.

RA'D 13/22

Rablerinin rızasını kazanmak arzusuyla sabrederler ve namazı dosdoğru kılarlar ve kendilerine verdiğimiz rızıklardan gizli ve açıkça Allah yolunda harcarlar ve çirkinlikleri güzelliklerle yok ederler. İşte bunlar, bu hayatın akıbeti kendilerinin olacak olanlardır.
                                                                                          Burhan Kazım Çalık


KALEMİN DİLİNDEN-8 KALEMİN DİLİNDEN-8 Reviewed by Serkan Bolat on Mart 14, 2015 Rating: 5

Hiç yorum yok: