HAZRET-İ HASAN(RA.) - GÜZELKELAM

HAZRET-İ HASAN(RA.)

Hadis-i Şerif
Doğruluk iyiliğe iyilik de cennete götürür. Kişi devamlı doğruyu söylerse nihayet sıddık (doğru) olur. Yalancılık kötülüğe, kötülük de cehenneme götürür. Kişi devamlı yalan söylerse nihayet Allah katında yalancı olarak yazılır.


Muhteşem Eserler
Kuba Mescidi/ Medine
Hz. Peygamberin (s.a.s) hicreti sırasında, Medine’ye yakın bir mesafede bulunan Kuba köyünde yapılmıştır. Müslümanların ilk mescididir.


HAZRET-İ HASAN (RA)
Hz. Hasan (r.a), Hz. Ali ile Hz. Fatımatü’z-Zehra’nın evliliklerinden dünyaya gelen ilk oğullarındandır. Hz. Muhammed’in sevgili torunu olan Hz. Hasan, Hicret’in 3.yılı Ramazan ayının 15.gününde Medine-i Münevvere’de dünyaya gelmiştir.
Hz.Muhammed, sevgili torunları Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin’i pek çok severler ve onlar hakkında; “Hasan ve Hüseyin cennet gençlerinin efendileridir, ulularıdır”, “Onlar dünyada benim iki çiçeğimdir,” der ve onlara; “Oğullarım” diye hitab ederlerdi.

Yine bir Hadis-i şerflerinde de şöyle buyurmuşlardı: “Onları seven beni sever, beni seven ise Allah’ı sever; Allah’ı seveni Allah cennete koyar; onlara buğzeden bana buğzeder; bana buğzeden Allah’a buğzeder; kendisine buğzedeni ise Allah Cehennem’e atar.”


Hz. Hasan, göğsünden başına dek, Hz. Resul-ü Ekrem’e benzerdi. Bilhassa yüzü Cenab-ı Peygamber’e çok benzerdi. Hz. Hasan, ahlak bakımından insanlara bir örnekti ve cömertliği de çok fazlaydı.
HAZRET-İ HASAN(RA.) HAZRET-İ HASAN(RA.) Reviewed by Serkan Bolat on Mart 11, 2015 Rating: 5

Hiç yorum yok: