DÜNYA HAYATI VE ZORLUKLAR-2 - GÜZELKELAM

DÜNYA HAYATI VE ZORLUKLAR-2

Müslümanlar Ve Endişe

İnsanoğlu dünyaya geldiği ilk andan itibaren kendisini bir sınavın içinde buluyor. İnsan, bu sınavın bir parçası olarak dünya hayatında çeşitli zorluklar ile karşılaşıyor. Bunları aşmak içinde elinden geldiği kadar çalışması gerekiyor. İşte tam da bu çalışma ile ilgili olarak insanın sınav hayatına "Endişe" konusu giriyor. 

Müslüman bir insan, hiçbir zaman Allah'a olan ümidini kesmemeli ve Allah'a sonsuz bir güven içinde olmalıdır.Müslüman bir insan, imtihana girebilir, işi ile ilgili çalışmalara yapabilir, bu dünyada sonucu başarı veya başarısızlık ile sonuçlanacak bir çok durum ile karşı karşıya kalabilir. Bu karşı karşıya kaldığı durumların sonuçları ile ilgili olarak hiçbir zaman endişe içinde olmamalıdır. Aksi halde Allah'a karşı duyduğu güven zarar görebilir. Örneğin bir öğrenci, imtihanına çok çalışıyor. Sınava giriyor. Sınavdan çıktıktan sonra, sonuçlar açıklanana kadara bir korku bir endişe içinde oluyor. Burada o öğrenci, sınava çok iyi çalışıp, Allah'a güvenerek, endişeden uzaklaşacağına, sınav sonuçları açıklanana kadara her gün endişe duyuyor. Maalesef bizler endişe konusunun önemini henüz kavrayamadık.

Daha önce ki yazımızda da bu dünya hayatının bir işleyişi ve kurallarının olduğundan bahsetmiştik. İşte "Endişe" de bu dünya hayatının işleyişinde önemli bir yere sahiptir. Dikkat edin başarılı insanların büyük bir çoğu hayatlarından endişeyi silmişlerdir. Yapacakları işe dört elle sarılıp, her zaman kendinden emin olarak sonuçlarını beklemişlerdir ve neticesinde başarılı sonuçlar almışlardır. 

Başarılı insanlara ait kişisel gelişim kitaplarını biraz incelediğimizde buna benzer bir konu ile karşılaşıyoruz. Hemen hemen her kitapta evrene olumlu enerji gibi pozitif ifadelerden bahsederler o kitaplarda. İşte ben bunun ile endişe duymamak gerektiğini aynı yere koyuyorum ve özellikle Müslümanların bunun bilincinde olması gerekirken, yabancıların bunun farkında olarak başarılı olmasına üzülüyorum. 

Elbette insan çok çalışmalıdır. Ama çalışsın veya çalışmasın hiçbir zaman güvenini ve inancını yitirmemelidir. Endişeye hiç ama hiç katılmadan, yaptığı işe inanıp, Rabbine güvenmelidir. Sonuç ne olursa olsun, hayır mı şer mi bilemediği içinde, sürekli şükür içinde olmalıdır.
                                                                                                  Serkan Bolat
DÜNYA HAYATI VE ZORLUKLAR-2 DÜNYA HAYATI VE ZORLUKLAR-2 Reviewed by Serkan Bolat on Mart 14, 2015 Rating: 5

Hiç yorum yok: