ÇANAKKALE DESTANI - GÜZELKELAM

ÇANAKKALE DESTANI


Birinci Dünya Savaşının en mühim cephelerinden biri olan Çanakkale savaşlarının yüzüncü yılına 18 Mart günü itibariyle girmiş olacağız.

Balkan savaşları ve 93 harbi diye nitelendirilen Osmanlı Rus savaşlarının sonucunda devlet çok fakirleşmiş onlarca yıl süren savaşların ardından Anadolu nüfusu on binlerce şehit vermemiz neticesinde oldukça azalmıştı.

Dünyanın büyük devletleri çarlık Rusya’sı, İngiltere ve Fransa’dan oluşan itilaf devletleri Osmanlı devletini hasta adam olarak nitelendirmeye başlamış ve kendi aralarında son vatan parçası olan Anadolu topraklarını paylaşmışlardı.

Avusturya Macaristan imparatorluğunun veliaht prensi bir Sırp milliyetçisi tarafından öldürülünce Birinci dünya savaşı fiilen başlamış oldu. İlk etapta Osmanlı Devleti savaşa girmemişti. İngiliz gemilerinden kaçan “Goeben ve Breslau” adında iki Alman gemisi İstanbul boğazından geçmek için Osmanlı Devletinden izin almıştır. Boğazı geçtikten ve İngiliz gemilerinden kurtulduktan sonra Karadeniz’e geçen bu iki gemi Rusya sahillerini topa tuttu. Bu şekilde gelişen olaylar sonucunda Osmanlı Devleti Almanya’nın yanında savaşa girmiş bulundu ve itilaf devletleri Osmanlı devletine savaş açtı. Daha sonra bu iki gemi yavuz ve midilli adını alarak satın alındı.
Türk Tarihinin efsanevi zaferlerinden biri olan Çanakkale Savaşı Anadolu’daki bin yıllık varlığımızı kökleştiren bir muharebedir. Yüz binlerce vatan evladı bu cephede gözünü kırpmadan savaşmış metrekaresine binlerce merminin düştüğü harpte canını hiçe sayarak vatanımızı savunmuştur. Şehitlerimiz kanlarıyla vatan toprağını sulamış ve biz yeni nesillere hür yaşamamız için Türk yurdunu armağan etmiştir.

Cephede gecelerce süren muharebeler boyunca saniyeler sonra çarpışma sırasının kendisine geleceğini ve şehit olacağını bilen vatan evlatları bir an bile cepheyi terk etmeyi düşünmeden kimisi Kuranı Kerim okuyarak kimisi kelime-i şahadet getirerek cenk etmeyi beklemişlerdir. Onların erişilmez ruhu, azmi ve asil kanları sayesinde Çanakkale savaşları kazanılmıştır. “Vatan sevgisi imandandır. “ diyen bir peygamberin ümmetine yakışan biçimde TÜRK Askeri tarihini daima şerefiyle yazmıştır.

Boğazları geçmek için tarihin en güçlü donanmalarını hazırlayan itilaf devletleri deniz kuvvetlerine Birleşik Filo adını vermişlerdi. Filoda İngiliz ve Fransız zırhlıları bulunuyordu.

Çanakkale Savaşı’nın en unutulmaz olaylarından biri Seyit Onbaşının kahramanlığıdır. Seyit onbaşı 276 kiloluk mermiyi tek başına sırtlayarak namluya sürmüş ve düşmanın en önemli zırhlılarından biri olan OCEAN zırhlısını vurmuştur ve Ege denizinin dibi boylamasını sağlamıştır.

Dünya Tarihi Açısından Önemi
İtilaf devletleri boğazları geçerek Çarlık Rusya’sına yardım götürmeyi hedefliyordu. Ancak Çanakkale Savaşı’nın kazanılmasının ardından boğazlar düşman kuvvetlerine kapatılınca Rusya’da Bolşevikler ihtilal yapmış (1917) ve yönetimi ele geçirmişlerdir böylece Çarlık Rusya’sı yıkılmıştır ve Rusya’nın Birinci Dünya Savaşından çekilmesine sebebiyet verilmiştir.     

II. Bölüm
Çanakkale Savaşı ve Kurtuluş savaşında şehit olan vatan evlatlarına layık olabilmek için biz yeni nesillere bazı görevler düşmektedir. Bu görevlerin başında milli şuur gelmektedir. Bu şuuru kazanabilmek için 7’den 70’e herkesin tarihi bilinci kazanması ve vatanın kıymetini bilmesi gerekmektedir. Bu topraklar kolay kazanılmamıştır. Bugün Çanakkale şehitliğinde 13 yaşında şehit düşen balalar yatmaktadır.

Gençliğimiz çirkin alışkanlıklar edinmekte, yeteneklerini kaybetmekte, milli ve manevi değerlerden uzaklaşmaktadır.  Tarihini unutan nesiller çok zor durumlarla karşılaşmıştır. Bizler ecdadımızın yaşadıklarından dersler çıkararak, her alanda çok çalışarak, farkındalıklarımızı yükselterek özgürlüğün ne demek olduğunu iyi idrak etmeliyiz. 
Gençler olarak, tarihin tekerrür etmemesi için yeniden müşkül mevkide kalmamız için okumanın ehemmiyeti anlamalıyız.

Çanakkale Savaşlarını bugün tam manasıyla öğrenebileceğimiz kitaplar bulunmaktadır.
Bunlardan birisi Vehbi Vakkasoğlu’nun yazdığı ÇANAKKALE’DE ŞAHLANANLAR isimli çok geniş kapsamlı araştırmalar sonucunda meydana çıkan değerli kitaptır. Yazar bu kitapta Çanakkale Savaşında yaşananları ve milletimiz tarafınfan pek bilinemeyeleri anlatıyor, okuyucunun kalbinde tarifsiz hisler bırakıyor.

İkinci olarak tavsiye edeceğim kitap yaşayan en mühim yazarlarımızdan biri olan vatanperver şahisyet   Mehmed Niyazi’nin ÇANAKKALE MAHŞERİ işimli eşsiz eseridir.  Bu eserde yazar bizlere askerlerin kahramanlıklarını canlarını hiçe sayarak yaşadıkları muhteşem anları destansı bir şekilde anlatıyor ve zihnimizde bir ömür boyu hatırlayacağımız izler bırakıyor.
Son olarak yakın geçmişte kaybettiğimiz yazdıklarıyla milletimize çok büyük katkılar sunan Turgut Özakman’a ait DİRİLİŞ isimli kitap. Bu kitapta adından da anlaşılacağı üzere bir milletin yedi düvele karşı tabiri caizse küllerinden doğarak verdiği mücadele anlatılmaktadır.
Bu vesileyle başta Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere tüm silah arkadaşlarını ve şehidlerimizi dualarla anıyorum.

Mekanları cennet olsun…
                                                                                             Burhan Kazım Çalık
ÇANAKKALE DESTANI ÇANAKKALE DESTANI Reviewed by Serkan Bolat on Mart 18, 2015 Rating: 5

Hiç yorum yok: