BEYHUDE ÖMRÜM - GÜZELKELAM

BEYHUDE ÖMRÜM


Kendini bahçe kurmaya adayarak beyhude bir ömür geçiren o umutlu, hayallere kapılmış, köyünde olmayan meyveleri şimdiki çocuklar yesin diye uğraşan bir köylüyü anlatır bu kitap.

Mustafa Kutlu’nun 2001’de yazmış olduğu bu uzun hikâye bakış açınızı sorgulamaya neden olacak kadar içinize işleyebilir. Eğer sizi sıkmayan ve bir çırpıda biten kitaplar arıyorsanız Mustafa Kutlu’nun kendine has üslubuyla yazılmış bu kitap önerilerin başında gelebilir.

Gülpaşa Çavuş’un oğlu, ıslak kaya görmesiyle umutlanarak tek meyve dahi bulunmayan köyüne bahçe kurmaya karar verir. Ömrünü bu bahçe için adamaya hazırdır. Çünkü “insan bu dünyaya niçin gelir? Herhalde bahçe kurmaya.” Deli Derviş’in, Emrullah Hoca’nın ve Hacı Berber’in yardımlarıyla kurar bahçeyi. O kurak tarlaların arasında çölde serap görmüş kadar büyüleyicidir o bahçe onun için. Ama köydeki oğlanların, kızların İstanbul’a göçmesiyle büyü bozulur sanki. Bir ömrün verildiği o bahçe kimsenin umurunda değildir artık. Köyde bir bahçe vardır birde birkaç yaşlı adam. Karısının da ölmesiyle iyice yalnızlaşır. Ona göre; “Erkek adam eşinden önce gitmeli. Yaşlı bir erkek eşini kaybedince yetim çocuğa dönüşür. Eli iş tutmaz, kendine bakamaz. Oysa kadınlar daha metin ve yanlılığa dayanıklı.” Derken onunda ömrü sonlarına gelir ve kurduğu bahçe ömrünün mezarı olur. Ölür ve bir bahçeye gömülür…


Türkiye’deki köylerden şehirlere yapılan göçleri, köylerin yalnızlaşmasını okuduktan sonra daha iyi anlayacaksınız. Son paragrafıyla uzun bir süre düşündürür, aklınızdan çıkmaz bu kitap.
                                                                                                  Beyzanur Bolat
Güzelkelam Android Uygulamasını buradan İndirebilirsiniz.
BEYHUDE ÖMRÜM BEYHUDE ÖMRÜM Reviewed by Serkan Bolat on Mart 27, 2015 Rating: 5

Hiç yorum yok: