ADAM OLMAYACAK ÇOCUK- UHUD SAVAŞI - GÜZELKELAM

ADAM OLMAYACAK ÇOCUK- UHUD SAVAŞI

AYET-İ KERİME
Onların (müşriklerin) başına (Bedir’de) iki mislini getirdiğiniz bir musibet (Uhud’da) sizin başınıza geldiğinde, “Bu, nereden başımıza geldi?” dediniz, öyle mi? De ki; “O (musibet), kendinizdendir.” Şüphesiz Allah’ın gücü her şeye hakkıyla yeter. (Al-i İmran Suresi, 165. Ayet-i Kerime)


BUGÜN NE OLDU?
Mekkeli müşriklerle Uhud Savaşı yapıldı. (625)
Dünya Meteoroloji Günü


Uhud Savaşı
Uhud Savaşı Hicret’in 3. Yılında yapıldı. Savaşın ilk safhasında Müslümanlar galipti. Fakat devamında, Müslüman askerlerinin bazıları, Resulullah’ın ne olursa olsun yerlerinden ayrılmamalarını emretmesine rağmen, ganimet toplamak için bu emre uymadı.
Hazreti Peygamber’in dişinin kırılıp, yanağının kesildiği, Hazreti Hamza ile birlikte 70 şehidim verildiği savaşı, müşrikler kazandı.


ADAM OLMAYACAK ÇOCUK
Bir ailenin, annesine ve babasına saygısı olmayan, edepten nasibini almamış bir oğlu varmış. Çocuğun babası sık sık, “Oğlum, sen adam olamazsın!” dermiş. Bu sözler çocuğun zoruna gidermiş, “Okuyup büyük adam olacağım. O zaman adam olur muymuşum, olmaz mıymışım, görürsün?” diyerek içinden geçirirmiş. Çocuk, içindeki hınçla okumuş; nice yerler görmüş, nice bilgiler edinmiş… Okulunu bitirip memleketin birine vali olmuş; ama babasının sözünü de unutmamış. Hemen adamlarına emir vermiş. “Filan memlekette filancayı bulup getirin!” Adamlar, söylenen kişiyi bulmuşlar. Çetin ve eziyetli bir yolculuktan sonra valinin karşısına çıkarmışlar. Vali; son derece saygısız bir vaziyette, yolcuyu koltuğa oturtmaya dahi lüzum duymadan, “Gördün mü baba? Sen bana ‘adam olmazsın!’ diyordun. Bak, ben vali oldum!” demiş. Valinin babası, ağlayarak cevap vermiş. “Oğlum, ben sana vali olamazsın demedim, adam olamazsın” dedim. “Adam olsaydın, babanı ayağına çağırıp böyle karşılamazdın
ADAM OLMAYACAK ÇOCUK- UHUD SAVAŞI ADAM OLMAYACAK ÇOCUK- UHUD SAVAŞI Reviewed by Serkan Bolat on Mart 23, 2015 Rating: 5

Hiç yorum yok: