PARA VE GÖSTERİŞ - GÜZELKELAM

PARA VE GÖSTERİŞ


Günümüzün büyük ve ciddiye alınmasını gereken sorunlarında birisi de hiç şüphesiz ki “PARA VE GÖSTERİŞ” dir.

Para, günümüzde en değerli şey haline geldi ve belki de insanlık tarihinde en değerli konumuna yükseldi. İnsanlar, para için birbirini kırıp incitir hatta öldürür hale geldi. Dünya da insan nüfusu hızla artar iken, bir yandan servetine servet katan zenginlerin sayısı arttı. Bir yandan da fakir insanların sayısı hızla çoğaldı. Bu ve benzeri nedenlere bağlı olarak hırsızlık, öfke, cinayet gibi toplumun nezdinde, ahlaki olarak en  alt tabakada olan olaylar artmaya başladı.
Müslüman, bu dünya hayatında her an için imtihanda olduğunu asla unutmamalıdır. Müslümanın en büyük imtihanlarından birisi de elbette “PARA” ile olmaktadır. Müslüman insan, para kazanma hırsına kapılıp ahiretini cehenneme çevirmeden önce, gerçeği idrak etmek zorundadır. Günümüzde maalesef Müslümanlar arasında bile para en önemli kazanç olarak görülmektedir.

Peki suç kimde?

Suç, şeytanın gösteriş oyununa gelen insanoğlundadır. Gösteriş belası insanın başını öyle döndürür hale geldi ki, bunun sonucunda da “PARA” bütün değerlerin önüne geçti. Kimse ben gösteriş yapmıyorum diye kendini kandırmasın.

Hangimiz gitti bir mekanı internet uygulamaları vasıtası ile paylaşmıyor?
Hangimiz yediği yemeklerin fotoğraflarını çekip, başkalarına ballandıra ballandıra anlatmıyor?
Hangimizin gezdiği, gördüğü yerleri anlatması nefsini okşamıyor?

Müslüman insanın biran önce gösteriş belasından uzaklaşması lazım gelmektedir. Gösteriş öyle bir hal aldı ki Müslümanların giyimini, kuşamını, oturduğu binayı, bindiği arabayı , kullandığı aletleri, hemen hemen her şeyini belirler hale geldi. Müslüman insan biran önce bunları fark edip, uyanmalıdır.


Belki de “İslam’ın ve İnsanlığın Dirilişi” , Paranın gönüllerdeki batışında saklıdır...

                                                                                                    Serkan Bolat

Güzelkelam Android Uygulamasını buradan İndirebilirsiniz.
PARA VE GÖSTERİŞ PARA VE GÖSTERİŞ Reviewed by Serkan Bolat on Şubat 07, 2015 Rating: 5

Hiç yorum yok: