ÖLÜMLER, TECAVÜZLER VE AHLAK - GÜZELKELAM

ÖLÜMLER, TECAVÜZLER VE AHLAK

Ülkemizde son günlerde birçok üzücü olay olmaya başladı. Ölümler, tacizler, çocuk kaçırmalar...
Bunların sonucunda da doğal olarak toplumun her kesimi üzülüyor ve tepki veriyor. Ama bir gerçek var ki ateş sadece düştüğü yeri yakıyor. Üzücü bir olay oluyor. Siyasetçisi kendine malzeme yapıyor, sadece diline dolamak ile yetiniyor. Sanatçısı çıkıyor gündüz bunun üzerinden prim yapıyor, gece sokaklarda geziniyor, barlarda göbek atıyor. Samimi bir şekilde bu konuları dert edinen ise nerdeyse hiç yok. Acaba neden bu tarz iğrenç olaylar artmaya başladı? Neden önüne geçilmez hale geldi? Sorduk mu kendi kendimize bu tarz soruları?

Bize ne oldu? ...

Bize ne oldu size söyleyeyim.

Ahlakımız yok oldu. Ne işe girerken ahlak gözetiyoruz. Ne eş seçerken ne de çocuk büyütürken…
Torpil kullanır işe gireriz. Birinden hoşlanırız elde etmek için kırk yalan atar, kendimizi farklı gösteririz. Çocuk yaparız, ortaya atarız. Televizyonun karşısına bırakırız ve tecavüzlerin, adam öldürmelerin olduğu dizileri izletiriz. Sonra da o çocuklardan ahlak ve merhamet bekleriz. Sorun onda bunda değil hepimizde. Kimsenin yalandan gözyaşı dökmesine gerek yok. Herkes kendisinin ve ailesinin edep ve ahlakını kurtarmaya çalışsın, emin olun kısa bir süre içinde uzun yollar alınacaktır.
İslam dininin temel değerlerinden birisi güzel ahlaktır. Özellikle kendine Müslümanım diyen bir insan, her zaman güzel ahlak üzere olmaya çalışmalıdır. Ama gelin görün ki, işler hiç de böyle ilerlemiyor. Yalanlar, hırsızlıklar, adam kayırmalar, büyüklenmeler, küçük görülüyor ve hepsi için bir bahane üretiliyor. Alın secdeye değiyor ama kalp ahlaktan yoksun. Bu tarz günahlar birikiyor. Sonunda ahlak yoksunu yeni gençler yetişiyor.

Bir baba, oğlunun gençlik dönemlerinde onu kız arkadaş konusunda cesaretlendiriyor. Onu teşvik ediyor. Bir kız ile el ele gördü mü “HELAL OLSUN” diyor. Aksi halde dalga geçiyor. Bir ana çıkıyor, kızı ne kadar açık ve gösterişli giyinse onun ile mutlu oluyor. Devlette çıkıyor nerede tacizcisi, fuhuşçusu var hepsinin cezasını indiriyor ve salıyor. Sonucunda da işte olanlar oluyor.
Zaman öyle kötü bir hal aldı ki artık her şey pamuk ipliğine bağlandı. Bu zamanlar da insanlığa ilaç gibi gelecek tek bir şey var. O da yüce kitabımız “Kur’an-ı Kerim” dir. Ne var O’nu okusak. Ne var O’nu hayatımızın içine katsak.


Çok zor değil, sadece biraz uğraş  ve biraz sabır…
                                                                                                    Serkan Bolat
ÖLÜMLER, TECAVÜZLER VE AHLAK ÖLÜMLER, TECAVÜZLER VE AHLAK Reviewed by Serkan Bolat on Şubat 22, 2015 Rating: 5

Hiç yorum yok: