DÜNYA HAYATI VE ZORLUKLAR-1 - GÜZELKELAM

DÜNYA HAYATI VE ZORLUKLAR-1


Bu hafta ki yazıma, bu toprakların büyük bir değeri olan, Hekimoğlu İsmail’in “Yapraklar” adlı kitabından bir cümle ile başlamak istiyorum.

“Dağ ne kadar yüce olsa, yol onun üstünden geçer.”

Dünya hayatı boyunca insan, birçok zorluklar ile karşılaşır. Çocuk iken başka, genç iken başka, yaşlı iken başka… İstesek de istemesek de bu dünyanın işleyişi bu şekildedir. Yüce Yaratıcı, bu dünya hayatının işleyişini böyle yaratmıştır. O halde yeryüzüne halife olarak gönderilen insana, şikayet etmeden ve karşılaştığı zorluklar karşısında yılmadan ilerlemek yakışır.

Malum, bu dünya hayatının en önemli kurallarından birisi de çalışanın kazanmasıdır. Ahlak, edep göstermese de bir insan, çalışarak dünyanın en zengin insanı olabilir. Çalışmak deyince, sadece müsbet anlamlar çıkarmamak lazım. Mesela bir hırsızı ele alalım. Kendi işinde başarılı bir hırsız, gece gündüz, soyacağı insanları takip eder, bilgi toplar, araştırır. Fiziksel özellikleri gelişmiş olmalıdır. Sessiz ve hızlı olmalıdır ve hırsız bu özelliklerini geliştirmek için çaba gösterir. Nitekim bunun sonucunda da istediğini alır. Çünkü o çok çalışmıştır. Veya bir kumarbazı düşünelim. Kumara dair her şeyi çalışarak, okuyarak, izleyerek öğrenir. Çalışır, çabalar ve kazanır.

Üzülerek belirtmek gerekir ki, Müslümanların birçoğu büyük bir tembellik içindedir. Bu neden ile Müslüman olmayan birçok devlet, bizlerden ileridedir. Çünkü bu dünyada Yüce Allah bir kural koymuş. Çalışan kazanır. O devletlerde yaşayan insanlar, bu kuralı çok iyi bildikleri için, hangi zorluklar ile karşılaşırlarsa karşılaşsınlar, yılmadan usanmadan çalışıyorlar ve kazanıyorlar. Hem de sadece altmış yetmiş yıllık bir ödül için. Oysa biz Müslümanlar, bırakın bu dünya hayatını, sonsuz bir ödülün var olduğunu bilmemize rağmen, hiçbir şekilde kılımızı kıpırdatmıyoruz.

Unutmayalım ki ,Yüce Rabbimiz  biz kullarından, hem bu dünya için hem de ahiret için çalışmamızı beklemektedir. Çalışırken de doğru yollardan giderek, asıl görevimiz olan ahiret hayatımıza önem vermemizi istemektedir. Müslüman bir insan bu dünyayı şimdilerde  olduğu gibi bırakırsa, zalim insanlığa zulmeder. Müslüman insan ahireti bırakır da dünya hayat için çalışırsa, zalime kukla olur.

Evet, "Dağ ne kadar yüce olsa, yol onun üstünden geçer." Ama gidilen yol, Rahman’a uzanan bir yol olmalıdır.


“Müslümanlar ve endişe, bu yazı başlığı altında değinmek istediğim diğer bir önemli husustur. Bu neden ile Müslümanlar ve endişe konusunu “DÜNYA HAYATI VE ZORLUKLAR-2” adlı yazımızda kaleme almaya çalışacağız.
                                                                                                   Serkan Bolat

Güzelkelam Android Uygulamasını buradan İndirebilirsiniz.


netlioo.com - Kazandıran Platform
DÜNYA HAYATI VE ZORLUKLAR-1 DÜNYA HAYATI VE ZORLUKLAR-1 Reviewed by Serkan Bolat on Şubat 28, 2015 Rating: 5

Hiç yorum yok: