KALEMİN DİLİNDEN-6 - GÜZELKELAM

KALEMİN DİLİNDEN-6


İnsan ne kadar zaman geçerse geçsin bazı durumlara alışamıyor. Sen de bu şehre geldin geleli hep yabancı gibi hissediyorsun kendini. Şehrin sokakları, binalar, akşam vakitleri binalardan dışarı süzülen ışıklar bile yabancı geliyor sana. Bırakıp geldiğin evin sıcaklığı sanki diğer evlerde olamazmış gibi bir kuruntun var. Özellikle de kış mevsimleri bu düşünceler sende yoğunlaşıp keskinleşiyor. İçinde bir his seni zorluyor.

Fikrine inanıp başvurduğun bir büyüğün sohbet esnasında, insan acılarına da alışır demişti. Aklından çıkmıyor işittiğinden beri bu cümle. Mahut hislere tutulduğun günden bu yana her defasında aynı tepkiyi veriyorsun. Kaçıyorsun. Mücadele ettiğini sanıyorsun fakat olman gereken noktanın çok uzağında olman gayret eksikliği içerisinde olduğunun işareti. Kaçış kurtuluş değil sen de biliyorsun sadece erteleme. Kaçış, zaman kazandığını hissettiren bir mola. Bildiğin tek çare var ve sen bunu hayata geçirmek mecburiyetindesin. Yılmadan çalışmalısın.

Çok zaman kaybettim.

Çok zaman ve biraz da ümit.

Galiba yaşamak bu.

Cemil Meriç

Okuduğunda hemen altını çizip düşüncelere dalmıştın bu sözleri. Kaybedilen zaman bazı değerli şeyleri de beraberinde götürüyor. İnsanın kendine olan güveni muvaffakiyet kazanılamayan hadiselerden sonra bir kuş misali ellerinden kayıp uçuveriyor. Gün oluyor dünyalığa o denli dalınıyor ki gelecek kaygısına düşülüyor. Önceden kestiremediğimiz onlarca meselenin akıbetini bir yandan merak ederken bir yandan kendi kendimize yorumlar yapılıp çıkarımlarda bulunuluyor. Bu da sende karamsarlık şeklinde tezahür ediyor. Hilkatine işlemiş kara bulutlar yağmur getiriyor her daim. Güneşinin açacağı varsa da açmasına müsaade etmiyorsun. Hayat kaybedilen zamanın değerini sana yaşadıklarınla tecrübe ettiriyor. Allahtan ümit kesilmeyeceğini sana öğretiyor. İnsanı zor günlerinde ayakta tutan Allah’a olan inancı ve imanının sağlamlığıdır. İman sağlamlığı yaratanın imtihanları sonucu belirginleşiyor ve ömür imtihanla geçiyor. Bu dünyaya geliş gayeni unutmadan çalışmaya devam etmelisin. Elbet Allah ecrini verecektir.


Düşünmek ve farkında olmak bize verdiği en büyük nimettir. Bilinçli olmak en büyük kazanımdır. İman sahibi elinden gelen çabayı göstermelidir ve şikâyet etmemelidir. Gerisi Allah’ın takdiridir nasibimizdir ve ondan gelen her şey baş tacıdır.  
                                                                                   Burhan Kazım Çalık
KALEMİN DİLİNDEN-6 KALEMİN DİLİNDEN-6 Reviewed by Serkan Bolat on Ocak 11, 2015 Rating: 5

Hiç yorum yok: