KALEMİN DİLİNDEN-7 - GÜZELKELAM

KALEMİN DİLİNDEN-7

Güneş ufuklarda bilinmezliğe doğru yol alırken, renkler yiterken gökyüzünden çalışma masana çekilmiş bir kâğıdı karalar halde buluyorum seni. Geçtiğimiz günün muhasebesini yapıyorsun vicdanında. İki cihanın güneşi sevgili peygamberimiz (sav) bir hadisi şerifinde iki günü aynı geçen ziyandadır diye buyurmuş. Günler birbirini kovalarken ve her geçen gün ölüme bir an daha yaklaşıldığı halde insanoğlu dünyalık derdine düşmüş hiç ölmeyecekmiş gibi herhangi bir amaç uğruna ömür tüketiyor. Kimisi bu dünyaya kendini öyle kaptırmış ki içinde bulunduğu vaziyetin farkında bile olamıyor. Kimisi de farkında olduğu halde erteleyerek hükümlülüklerini zaman kazandığını zannediyor. Mesela, yaşlanınca ibadetlerimi tastamam yaparım diyerek su serpiyor gönlüne. Yarına çıkacağımızın garantisi varmış gibi.

Bu dünyaya niçin geldiğimiz sorusunun cevabı insanın öğrenmekle mükellef olduğu en mühim mevzuudur. Allah a kulluk etme bilinci tamam olan bir insan özel hayatında da buna göre davranır ve yapmakta olduğu her işten Allah’ın haberdar olduğunu bir an bile aklından çıkarmaz. Cenabı Allah gece karanlığında kara toprak üzerinde yürüyen minicik karıncanın da halinden haberdardır. Hiç kimse bugün elde ettiği güç sayesinde öyle ya da böyle hesap vermekten kurtulduğunu düşünerek asıl terazinin kurulacağı ahiret gününün gerçekliğinden kaçamaz. O güne muhakkak ki inanan her insan iman etmiştir. Toplum önünde insanların kutsallarını aslında hiçte itibar etmedikleri halde kendi çıkarları için kullananlar, her taraflarından riya akarken yüzleri hiç kızarmayanlar, gözlerimizin içine baka baka yalan söylemeye hiç gocunmadan devam edenler bilsinler ki onlar için de ahiret günü hesap terazisi kurulacaktır.

Bugünlerde bize düşen görev resulümüzden öğrendiğimiz üzere sabretmektir. Aklımıza bu vurguncu düzenin sonlanamayacağına dair onlarca soru gelebilir. Ümitsizliğe kapılmadan sorumluluklarımızı yerine getirerek beklemeliyiz. Allah’ın adaleti tecelli edecektir. Bizler adaletin geciktiğini düşünerek isyana düşmemeliyiz. Nitekim Allah cennetten kovduğu şeytana dünya hayatı boyunca bir mühlet tanımıştır. Bugün ki zalimlere de bir mühlet tanıyor ve onlar bu zaman dilimin asla sonlanmayacağını sanarak yanılıyorlar. Tam bu noktada Türk milletin asil şairi Necip Fazıl ‘ın şu dizeleri bir bir dillerin ucuna geliyor.


Mehmed'im, sevinin, başlar yüksekte!
Ölsek de sevinin, eve dönsek de! 
Sanma bu tekerlek kalır tümsekte! 
Yarın, elbet bizim, elbet bizimdir! 
Gün doğmuş, gün batmış, ebed bizimdir!
                                                                                          Burhan Kazım Çalık
KALEMİN DİLİNDEN-7 KALEMİN DİLİNDEN-7 Reviewed by Serkan Bolat on Ocak 24, 2015 Rating: 5

Hiç yorum yok: