KALEMİN DİLİNDEN-5 - GÜZELKELAM

KALEMİN DİLİNDEN-5

Bulutlar kül rengi, yağmur dindikten sonra hüznünü astı gökyüzüne.  Gökyüzü; kuşların kanatlandığı, rüzgârın, yağmurun, karın rol aldığı o muhteşem sahne. Sanatçıların sonsuzluk yolundaki perdeleri birer birer araladıkları sırlar gizlidir gökyüzünde.

Çocukluğunda yazları yeşillenen bahçelere sırtüstü uzanıp bulutların şekillerinde manalar bulurdun, çocukluktan kalma gökyüzüne vurulmuşluğun. Umutların tohumlanıp çiçeklendiği can bulduğu yer senin muhayyilende gökyüzü. Rahman ve rahim olan Allah’ın rahmetini düşünenler için indirdiği bakmaya doyulmayan güzellikler tablosu.

Ankara yokuşlarında koşuşturan çocukların elinden havaya bırakılan rengârenk uçurtmalar akıyor gözlerinin önünde. Her biri endam ediyor, yeni gelinler gibi süzülüyor gökyüzünde. Hayran hayran seyrediyor küçük büyük herkes mahir çocukların yerine koyuyor kendini. Koşmak istiyor özgürce koşmak istiyor yarını düşünmeden gelecek kaygısına düşmeden sadece koşmak istiyor çocuklar gibi.
Gökyüzü senin için de bambaşka bir âlem, kederlendiğinde veya neşelendiğinde maviliklere doğru bir güçlü Eyvallah yolladığın dumanlarının dağıldığı, sevdalarının şahlandığı gönül sarayındır gökyüzü ve öylesine yüce ki herkese yetiyor. Olgun, vakur ve sevecen gökyüzü. Kimselere ayrıcalık tanımadan, düzenin çarkına uymadan, feleğin oyunlarına kanmadan herkesi kucaklıyor. Kimseyi düşüncesinden, aidiyetinden dolayı ayırmıyor.


Gökyüzü girdaplarda boğuşurken insanlar anlık bir nazarla ferahlanılan durak. Belki çok uzak. Ama mavisinde hayat var mavisi tüm renklere öncü mavisi bazen buz bazen cam lakin en güzeli yaz mavisi.
                                                                                        Burhan Kazım Çalık

KALEMİN DİLİNDEN-5 KALEMİN DİLİNDEN-5 Reviewed by Serkan Bolat on Aralık 28, 2014 Rating: 5

Hiç yorum yok: