KALEMİN DİLİNDEN-4 - GÜZELKELAM

KALEMİN DİLİNDEN-4

Bu kente geldiğin ilk yıllardan beri bir alışkanlık haline geldi, çay ocaklarında vakit geçirmek senin için. Zaman buldukça bir kitap veya yeni sayısı çıkmış bir dergi eşliğinde yolunu tutuyorsun ocağın. Geleneksel ölçülere uygun olarak dekore edilmiş, mütevazılığına bedii dokunuşlarla iddia katılmış bir yapı senin muntazaman misafir olduğun.

İskemleler dizili küçük masaları çevreleyecek şekilde. Herkes kendi arasında hararetli tartışmalarla meşgul konuşuyor. Son zamanlarda ülkede yaşanan gelişmeler seni de çok endişelendiriyor. Her sabah gazetelerde, haber bültenlerinde, müşahede edilen olaylar milleti gittikçe karanlığın içine çekmekte. Çoğunluk bedbin, yeisle gelinen bu noktanın müsebbiplerinin göze alamayacağı hukuksuzluğun olmadığını düşünüyor. İnsanların bu minvalde düşünmeleri bilinçli bir plan dâhilinde uygulanıyor. Algılara hükmedilip semalarda esen çaresizlik rüzgârlarıyla kendilerine mecbur olunduğu havası oluşturuluyor. Masana şekersiz bir demli çay bırakılırken, seni takipçisi olduğun köşe yazarının o gün ki yazısına gömülmüş halde buluyorum. Mühim bulduğun cümlelerin altını çiziyorsun dostlarınla da paylaşabilmek için. Ülke meselelerine daima duyarlı davranırsınız. Oluşturulmak istenen yeni nesil gençliğinin aksine duyarlı ve okuyup araştıran birkaç kişisiniz çevrende dostlarınla birlikte.

Devir haramların helal sayıldığı, makamların elde edenler tarafından kendi çıkarları için kullanıldığı, toplumun dikkati başka alanlarda harcanırken, perde arkasında bambaşka oyunlar oynandığı hain bir devir. Kırk yıllık dostlukların, adanmışlıkların, ilkelerin hiçe sayıldığı, mühim olanın yalnızca madde olduğu materyalizmin kuvvetlendiği bir devir. Üstelik bunlar manevi değerlere sahip çıktığını ileri süren yöneticiler tarafından yapılmakta. Tabi ki bu yaşananlar peygamber efendimizin bir hadisini akla getiriyor. ‘’toplumlar hak ettikleri şekilde yönetilir.’’ Bu hadisten çıkacak sonuç bugüne ışık tutacaktır. Bundan 90 yıl öncesine kadar bugün yaşayanların dedeleri iman kuvveti ve azimle esareti reddetmiş, canından cananından vazgeçmiş yedi düvele karşı gelmiş bir milletken, bugün haksızlıklara karşı susan, nemelazım diyen bir toplum haline geldik. Bununla birlikte hak ettiğimiz sonuçları yaşamaktayız. Toplum acilen aslına dönmelidir. Aksi takdirde gelecek nüvitlere değil kara haberlere gebedir. 


Ne oldum değil ne olacağım demeli diyen atalarımız bugünleri görselerdi ne söylerlerdi merak etmemek elde değil.    
                                                                                                         Burhan Kazım Çalık

KALEMİN DİLİNDEN-3

KALEMİN DİLİNDEN-4 KALEMİN DİLİNDEN-4 Reviewed by Serkan Bolat on Aralık 21, 2014 Rating: 5

Hiç yorum yok: