KALEMİN DİLİNDEN-3 - GÜZELKELAM

KALEMİN DİLİNDEN-3


Şehirlerarasında mekik dokuduğun seyahatler sırasında her daim tefekkür haline bürünürsün, içindeki girift duygularla birlikte, gece zifiri karanlığındadır. Pencereden dışarı süzülen bakışların, dalgınlığın, bir beyin fırtınasının tamda ortasında olduğunun işaretidir. Şairin de dediği gibi ‘’içini kurtlar kemirir / bence malumdur ‘’.

Uykuya dalmış olanlar, uzunca aralar vererek fısıltıyla konuşanlar, bütün yolcular, herkes küçük büyük sıkıntılarla ömrünü geçirir. Lakin herkesin farkındalık ölçüsü değişkendir. Gönlünde derin bir hal zuhur etmiş şekilde cevaplamakta güçlük çektiğin sorularla çetin güreşlere tutuşursun nicedir. Belki de hep böyleydin yalnızca kendini yeni yeni tanımaya başlıyorsun. Samanyolunun, şu yaşadığımız dünyanın ve bildik bilmedik her canlının yaratıcısı, sahibi olan Allah’a karşı sorumlulukların mevcut. Bu dünyada herkesin ayrı bir imtihanı ve imtihanlarında vesileleri vardır. Bazı insanlar cenneti fani ömürlerindeki amelleriyle kazanamazlar, onları Rabbimiz kendisini hatırlatmak için bazı musibetlerle imtihana tabi tutar. Buna karşılık insanoğlu sabredip isyan etmeden ve en mühimi de kaçmadan yolunda ilerlemeye gayret ettikçe imtihanlarında muvaffak olur. Belki kendisinde, kazandığına dair hiçbir belirti yok gibi düşünceler hâsıl olur. Bunlar ilahi olmayan hislerdir, vesveselerdir. Vesvese iman mücadelesi veren, iman davasının kadim yolcularının en kuvvetli düşmanlarıdır.

Seni de hayat serüveninde süresi müphem bu yolculuk boyunca, davanın yolundan saptırmak için çeşitli vesveseler yakalayabilir. Allah’a sığınarak yapılan tövbe ve istiğfar gönlündeki melal, keder yangınını söndürecek, ferahlamanı sağlayacaktır. Dünyalık mal mülk, âlemde nam, makam, mevki gibi çoğaltılabilir onlarca sebep imtihanların vesileleridir. Vesilelerle uğraşmak, vesileleri içinde bulunduğumuz durumların müsebbibi saymak boşunadır, vakit kaybıdır. Vesileler değişebilir aslolan imtihanın kendisidir. Bu dünyaya niçin geldiğin aklından bir an olsun çıkmamalıdır. Bu dünya, senin için sadece ahiret hayatımızın zaman mefhumuna akıl erdiremeyeceğimiz o buudun, kazanıldığı veya kaybedildiği hayat veçhesi olmalıdır. Bilinçsizce geçirilen ömür, şuursuz harcanan gençlik, anlık zevkler, sonsuzluğa açılan kapıları teker teker kilitler. Kalbin kararmasına neden olur. Davamız kendi nefsimizi terbiye etmektir.

Seni en çok etkileyen şairlerden birinin Abdürrahim Karakoç’un dizeleriyle selam ediyor, temennilerimi sayfalara döküyorum.
Vefalı dostun, kara kalemin.

Ben milletim uğruna adamışım kendimi
Bir doğrunun imanı bin eğriyi düzeltir
Zulüm Azrail olsa hep hakkı tutacağım
Mukaddes davalarda ölüm bile güzeldir.
                                               
                                                            Burhan Kazım Çalık

KALEMİN DİLİNDEN-1

KALEMİN DİLİNDEN-3 KALEMİN DİLİNDEN-3 Reviewed by Serkan Bolat on Aralık 14, 2014 Rating: 5

Hiç yorum yok: