İMAN BİR SABIR İŞİDİR - GÜZELKELAM

İMAN BİR SABIR İŞİDİR

Her sıkıntı bir kolaylığa gebedir.Sabrın sonu selamettir.

İnsan imana ulaştı mı şereflenir.İman seviyesi artıkça değeri ve şerefi artar.İmanında eksilme oldukça da değer kaybeder.İnsanın imanın artması bir sabır işidir.Sabır artıkça iman artar.Allah(CC)’a inan insan için.Bu dünya imtihan dünyasıdır.Her insan farklı sınavlardan geçer.Farklı zorluklar yaşar.Her insanın başına farklı müsibetler gelir.Bazen bizim müsibet diye gördüklerimiz, imanımızın artmasına vesile olurken bazen de güzel ve hayırlı zannettiklerimiz imanımızın eksilmesine neden olur.İnsan başına ne gelirse gelsin,bunun Rabbinden olduğunu bilmeli ve ona göre hareket etmelidir ve sabretmelidir.


İman bir sabır işidir.İmanı olan insan sabredecek.Başına gelen belalara karşı hep dimdik duracak.Hep Allah(CC)’ı anacak ve ben Rabbimin kuluyum işte diyecek.İmanı olan insan güçlü olacak.Kendine örnek arayan imanlı insan Peygamerimize(SAV) bakacak.O’nun nasıl sabır ettiğini görecek ve Allah(CC)’ın sabredenler ile beraber olduğunu hep bilecek.

İnsan bu dünyaya sefa sürmeye gelmedi. İman artıkça dert artacak belki başa gelen belalar artacaktır. Ama sabırda artacak. Sabır ile beraber imanda artacak. Eninde sonunda her bela karşısında sabreden ve şükreden insan kazanacaktır.Bazen insanın önüne dünya güzellikleri yığılacak. İnsan bunu bir nimet sayıp aldanacak.Dünyaya kapılacak.Ama ne zaman ki o insan uyanacak tövbe edip, o şeylerden uzaklaşacak  ve onlara sabredecek işte o zaman kazanacak. İmanı artacak.


Her insanın derdi başkadır. Her insan kendi derdini en büyük dert sayar. Ancak bir düşünün .Siz hiç alemlere rahmet olarak gönderilen Peygamber Efendimiz(SAV) kadar dert çektiniz mi? Başınıza O’nun başına gelen müsibetler kadar müsibet geldi mi?

Bir düşünün.
Eminim ki düşünen insan sonunda sabır edecektir…
Sonunda şükür edecektir…
                                                                                                   Serkan Bolat

Bumerang - Yazarkafe
İMAN BİR SABIR İŞİDİR İMAN BİR SABIR İŞİDİR Reviewed by Serkan Bolat on Aralık 05, 2014 Rating: 5

Hiç yorum yok: