GÖSTERİ TOPLUMU - GÜZELKELAM

GÖSTERİ TOPLUMU


Fransız düşünür Guy Debord'un çarpıcı kitabı.

Dünyanın nasıl bir şov alanı olduğunu gösteriyor bize düşünür. Tüketimin insan ülke düşünce sistem tanımadan bizleri nasıl köleleştirdiğini, sıradanlaştırdığını anlatıyor. Hepimizin bir fiyatı olduğunu.

Gösteri ve gösteriş tabii ki. Tüketerek var olmak, tükettiklerimizle ortak bir dil oluşturmak, tükettiklerimizle kendimizi göstermek ve boyalı, renkli ama sahte yaşamın içinde kendimizce çevrim içi olmak.

Öyle zor ki çevrim dışı olmak. Tamam, diyelim, McDonalds'da yemiyoruz, Coca Cola içmiyoruz, Nestle yemiyor, Krups kullanmıyoruz. Yetmiyor bu. Popüler kültür demek tükettiklerin demek. Eşyalar, nesnelerin, şeylerin dışına çıkmak zor. İstediğin kadar sade yaşamı savun. Sen olmazsan ailenden bir başkası yenilir, nesnelere, metalara. Çünkü tüketim renklidir. Kolay doyum sağlar.

Gösteriden, şovdan sıyrılmak zordur. Hepimiz belli müzikler, markalar arasında çok özgün ve özgür olduğumuzu sanıyoruz. Var olmaya, birey olmaya çabalıyoruz. Aslında hepimiz birer kukla ve pilli bebekten fazlası değiliz. Ve hepimiz kendimizi başka türlü gösterme peşindeyiz. Başkalarına karakter atıp evde dizi izlemek gibi.

Maalesef hepimiz şovun parçasıyız.

Not:4/4

http://sadevederin.blogspot.com.tr/2014/12/gosteri-toplumu.html

Bu yayın için sade ve derin'e teşekkür ederiz.

  Güzelkelam Android Uygulamasını buradan İndirebilirsiniz.
GÖSTERİ TOPLUMU GÖSTERİ TOPLUMU Reviewed by Serkan Bolat on Aralık 11, 2014 Rating: 5

Hiç yorum yok: