FIRINDA GÜVEÇ KEBABI

Bu hafta sizlere, yaparken ve yerken büyük bir keyif aldığım bir yemek olan, “Fırında Güveç Kebabı” nın tarifini sunmak istiyorum. Eminim ki ailecek çok seveceksiniz.

Malzemeler;
500 gr orta yağlı kuzu eti,
Soğan,
Domates,
Sivri biber,
Sarımsak,
Patlıcan.

Öncelikle kuşbaşı olarak doğradığımız kuzu etimizi tavamıza alıyoruz. Yüksek ateşte etlerimizi çeviriyoruz. Etler suyunu bırakıp tekrar çekene kadar ,zaman zaman karıştırarak etlerimizi pişiriyoruz. Daha sonra tereyağı ekliyoruz ve sırası ile soğan ve sarımsakları ilave ediyoruz. Soğan ve sarımsaklar ölmeye başlayınca, önce sivri biberleri daha sonra da kabuklarını soyduğumuz ve küp küp doğradığımız domateslerimizi ilave ediyoruz. Oluşturduğumuz harcı  6-7 dakika civarında beraberce pişirdikten sonra tuzunu ilave ediyoruz.

Harcımız hazır.

Şimdi sıra patlıcanlarımızı hazırlamaya geldi.

Patlıcanlarımızın kabuklarını soyduktan sonra, patlıcanlarımızı uzun ve ince bir şekilde doğruyoruz. Daha sonra çok  hafif bir şekilde zeytin yağı ile yağladığımız tavada patlıcanları  4-5dakika çevirerek kızartıyoruz. Kızartmış olduğumuz patlıcanları sütlaç güveçlerinin içine çapraz bir şekilde 3 erli veya 4 erli bir şekilde yerleştiriyoruz. Hazır olan harcımızı içlerine döküp,patlıcanların dışarıda kalan kısımlarını içine doğru kıvırıyoruz. Daha öncede 180 derece de ısıttığımız fırınımızda güveçlerimizi yarım saat kırk dakika boyunca pişiriyoruz. Güveçlerimizi fırına vermeden üzerlerinde biber dilimlenmiş domates de koyabilirsiniz.
Afiyet olsun.                                                                                                  Serkan Bolat

Yorumlar