ÜLKÜCÜ,ATATÜRKÇÜ, DİNCİ - GÜZELKELAM

ÜLKÜCÜ,ATATÜRKÇÜ, DİNCİ

Bu hafta sizler ile sık sık karşılaştığım ve uzun süredir bir şeyler yazmak istediğim bir konu hakkında düşüncelerimi paylaşmak istiyorum.

Hepinizin bileceği gibi bu ülkede sıfatında cı ci olmayan insan sayısı çok azdır.

Kimi Ülkücü,kimi Atatürkçü, kimi çevreci,kimi devrimci…

Kimi de dinci  veya kimilerine göre dindar…

Bilmem sizler katılır mısınız ama bence bu ülkede kim kendine oncuyum, buncuyum,şuncuyum diyorsa o kişi o ifade ettiği şeyi kullanıyordur.Elbette herkes böyledir diyemem.Ama  benim karşılaştığım insanların birçoğu böyle.

Bu ülkede nedense kendine Atatürkçü diyen birçok insan, Atatürk’ün adını kullanarak bir yerlere  gelme ihtiyacı hissetmiştir.Bir dönem de bu sayede gerçekten bu insanlar toplumun her bölümünde hem maddi hem de manevi olarak güzel yerlere gelmişlerdir.Bu insanlar yüzündedir ki birçok insanımızda Atatürk’e düşman olmuştur.Ben Atatürkçüyüm diyenler,Atatürkçü olmamış, Atatürk’ü kendilerine doğru çekmeye çalışmışlardır.Atatürk’ü kendileri gibi dini hassasiyetlerden uzak göstererek, Anadolu insanından uzaklaştırmışlardır.Neticesinde günümüzde birçok insan özellikle dini hassasiyetler konusunda kendisini Mustafa Kemal’a uzak hatta düşman görmektedir.

Bir dönemde popülerlik Atatürkçü olmaktan çıkıp ülkücü olmaya kaymıştır.Yine bu cı ci ekibi Atatürk’e olduğu gibi ülkücülüğe zarar vermiştir.Ben ülkücüyüm diyenler nerede kavga nerede yakıp yıkmak var orada bulunmuş,topluma zarar vermiş ve gerçek ülkücülere ihanet etmiştir.En büyük zararı yine ülkücülüğe vermişlerdir.Ve yine Atatürkçülük de olduğu gibi maalesef günümüzde insanlar gerçek ülkücülük felsefesini anlayamayarak(haklı olarak),ülkücülüğe düşman olmuşlardır.

Bir dönemde dinci olmak moda olmuştur ki o dönem bu dönemdir.Dikkat etmenizi istiyorum.Dindar değil dinci olamak.Arasındaki farka değineceğim.Ama önce bu meseleye nokta koymak istiyorum.

Bu dönemde de insanlar dinci oluyor.Onlardan iyi namaz kılan,oruç tutan yok.Sık sık camide görüyoruz bu insanları.Nerede bir dindar şair var, nerede bir dindar yazar var, nerede bir dindar kimse var ,hemen onu sahipleniyorlar.Toplumun derinliklerine iyice nufus etmiş haldeler.İşte bu insanlar ki,bu kadar namazın, abdestin arasında, hırsızlık yapmaya , kul hakkı yemeye,gerçekleri kapatmaya, adaletten uzak davranmaya vakit buluyorlar.Dün mazlum iken bugün zulmeden oluyorlar.Ve neticesinde gerçekten dindar olan insanlara en büyük zararı veriyorlar.Malesef,günümüzde birçok insan takkeli,sakallı insandan korkar oldu ve bu kendine dindar diyen dinci insanlar yüzünden de dinimizden iyice uzaklaşmaya başladılar.

Şimdi gelelim. Dinci mi? Dindar mı?

Dindar  insan demek ; malumunuz dini hassasiyetleri kuvvetli olan, dini kurallara göre hayatında yön vermiş, güzel ahlak ve edep içerisinde olan insan demektir.
Bunun için siz siz olun dindar insana dinci demeyin.Bu ona olan en büyük hakaretlerden biridir.

Dinci ise ; dindar insanlardan daha dindar gözüken,ağızından Allah(CC)’ı Peygamber(SAV)’i düşürmeyen,ama ahlaktan edepten uzak,dini kendi çıkarlarına alet eden insan demektir.

Benim tanımlarım böyle. Katılırmısınız , katılmazmısınız bilmem…

Allah(CC), hassas olduğumuz değerlerimizi kullanan insanlardan bizi korusun.Biran önce gerçeği görmeyi nasip etsin…


Amin.
                                                                                                   Serkan Bolat
ÜLKÜCÜ,ATATÜRKÇÜ, DİNCİ ÜLKÜCÜ,ATATÜRKÇÜ, DİNCİ Reviewed by Serkan Bolat on Eylül 03, 2015 Rating: 5

Hiç yorum yok: