KALEMİN DİLİNDEN-2 - GÜZELKELAM

KALEMİN DİLİNDEN-2

Gözlerin dalıyor yine meçhullere. Seni soranlara nerede olduğunu söylemiyorum. Bu kaçak yaşayışın ne zamana kadar sürecek bilemem. Kimselere içini açmazsın her nerede olursan ol ansızın yakalar seni bu haslet. Kalabalıklarda yalnızlaşırsın. Bazen tenhalarda beyninin içi yangın yerine döner alevlenir telaşa düşersin. Ne yapacağını kestiremez mahzunlaşırsın. Bu durum ne zamana kadar sürüp gidecek, bu haletin kurtuluşu yok mu diye paralıyorsun kendini. Düşündükçe sıyrılamadığın, çözemediğin mevzular git gide seni en derinlere çekiyor. Dualar tek umudun. Puslu günlerinde sığındığın tek liman seccaden, gözlerin dolarak ettiğin dualar, tek umudun. Umut telaffuzu bile hoş geliyor kulağına.
Gurbet hayatına, kimsesizliğe yani her acıya alışmaya mecbursun. Ayakta kalabilmek için her zorluğa göğüs germelisin. Belki bu yolun başında her şey güllük gülistanlık gidecek sanmıştın. Oysa öyle olmadı, belki herkesten geç ulaşacaksın emellerine. Belki de seni bambaşka bir dünya bekliyordur. Bunların bilincine varmış olmalısın. Kadere karşı gelinmez. Vardır bunda da bir hayır demeyi öğrenmelisin. Allah tan ümidini hiçbir zaman kesmeyeceksin.

Kitaplar her daim imdadına yetişir, onlarda medet ararsın. Şiir gönüllü bir adamsın, şiirin her türlüsü etkiler seni, okudukça kimi zaman dağlanırsın, kimi zaman çocuklar gibi şenlenirsin. Bu aralar uzun uzadıya yangınlardasın. Durmadan belli dizeleri tekrarlıyorsun, vurgununa benzettiğin mısraları söylüyorsun. O sebepten sana şiirlerle seslenmek istedim. Kurşunuma Yavuz Bülent Bakiler’ in şu dizleri geliyor. Senin halini tasvir edebilmek üzere:

“ biliyorum böyle değildin önceleri
  Türküler söylerdin sıcak
  Şimdi bir bekâr evin var karanlık
  Bir odan var ağlayacak.”

Bu şekilde tanımlamam seni, belki ağrına gidecek. Lakin Her gün bu şiiri baştan sona senin ellerinde yazarken buluyorum kendimi. Bu şiirde yaşıyorsun sanki. Haddimi aşarsam mazur gör naçizane bir tavsiyem var sana. Umudunu köreltmek istemiyorsan perdeleri açık tutmalı ve aydınlığa doğru koşmalısın. Her geçen gün ülkülerin seni doruklara çağırırken, sen dipsiz kuyularda kalamazsın. Kendine yazık etme, sadece iyi bak.

Seni senden iyi tanıyan, en yakının kara kalemin. 


                                                                                        Burhan Kazım Çalık

netlioo.com - Kazandıran Platform


Bumerang - Yazarkafe

KALEMİN DİLİNDEN-2 KALEMİN DİLİNDEN-2 Reviewed by Serkan Bolat on Aralık 17, 2014 Rating: 5

Hiç yorum yok: