KALEMİN DİLİNDEN-1 - GÜZELKELAM

KALEMİN DİLİNDEN-1

  Bunca zaman sonra güneşin senin hayatın içinde doğduğunu hissettiren bir temmuz sabahında, tarifsiz bir telaşla çıkmıştın yola. Bayram için memleketine dönüyordun. Yüreğinde boşa geçmiş yılların derin sızısıyla, aklındaki cevapsız onlarca soruyla, koşmak istiyordun, muttasıl bir koşma arzusu vardı içinde.

 Belki de bu kadar zor geçen senelerin noktasını koymak için Rabbinden bir mükâfat diye yorumluyordun yaşadığın son ramazan ayını kendince. Çocukça bir sevgiyle önünü arkasını bilmeden bağlandığın, en dar günlerinde ayakta kalmanı sağlayan tabiri caizse beraber büyüdüğün sevdalarınla, dualarının başrolüyle kavuşma ihtimaliydi seni bu denli mutlandıran. Lakin nasipten öteye köy yok, yine gerçekleşmedi hayallerin.

  Koskoca evde, gurbet ellerinde yapayalnız geçen, nice sıkıntılara gark olduğun, Allah tan başka kimsenin bilmediği dertlerinle, konuşmaya dahi mecalinin olmadığı, manen yıkık olduğun günlerde, kendinle dövüşüp, duvarlara bağırdığın günlerde, kaybettiğin kıymetli vakitlerin farkında değildin. Mesuliyetlerini bile umursamanı engelleyen, aklına gelen küçük bir hatıra, saatlerin ehemmiyetini kaybetmesine, uçsuz bucaksız sükûtlara örtünmene sebep oluyordu.

 Şimdilerde,  biraz geç kalmış olsan da gençliğine, Allah’ın çizdiği kader tayinini sadece lafla değil yaşayarak da tasdik edip iman ediyorsun. Dikkatimi celp ediyor, şikâyet cümleleri kurmayı bıraktın. Acizlerin şikâyet edeceğini, azmedenlerin durumla idare edebileceğini öğreniyor gibisin ve sana eserleriyle ‘’düşünmeyi’’ aşılayan üstat Peyami Safa’nın
   
  ‘’ Engelleri yollarınızı tıkayan şeyler olarak görmeyin. Onları size uçmayı öğretecek fırsatlar olarak görün.’’

Cümleleriyle yeni yeni kendine geliyorsun, mahiyetini bugünlerde idrak ediyorsun.
  Sahip olduğun nimetlere ne kadar şükretsen kâfi gelmez. Yine de seni böyle görmek beni en yakının olan vefalı kara kalemini çok ama çok sevindirdi.
                                                                                              Burhan Kazım Çalık

GÜZELKELAM.COM ANDROİD UYGULAMASINI BURADAN İNDİREBİLİRSİNİZ.
KALEMİN DİLİNDEN-1 KALEMİN DİLİNDEN-1 Reviewed by Serkan Bolat on Ağustos 05, 2014 Rating: 5

Hiç yorum yok: