SÜMELA MANASTIRI GEZİSİ

Bu gezi yazımızda sizlere Anadolu’nun en önemli turistlik yerlerinden birisi olan Sümela Manastırı’nda ki izlenimlerimizi aktaracağız. 

Sümela Manastırı’nın yaklaşık olarak 13. Yüzyılda yapıldığı bilinmektedir. Özellikle 1349-1390 yılları arasında III.Alexios zamanında manastır büyük önem kazanmıştır.

Sümela Manastırı’nın 18. Yüzyılda birçok bölümü yenilenmiştir. Bu yenilenme sırasında duvarlara yapılan fresk süslemeler oldukça dikkat çekici boyuttadır.19. yüzyılda ise manastıra yeni binalar eklenmiş ve en parlak ve zengin dönemi bu dönem olmuştur.

1916-1918 yılları arasında Trabzon’unun düşman işgali sırasında Ruslar manastıra el koymuştur.1923 ten sonra tamamen boşaltılmıştır.

Ana kaya kilisesi, şapeller, öğrenci odaları, mutfak, misafirhane, kütüphane ve kutsal ayazma manastırın başlıca bölümlerdir. Manastırın girişinde su kemeri bulunmaktadır. Dar ve uzun bir merdivenden çıkılarak ana girişe ulaşılabilmektedir. Girişte ziyaretçileri muhafız odaları karşılarken sağ tarafta kütüphane, sol tarafta çeşitli binalar yer almaktadır. Yine sağ tarafta yer alan keşiş odaları ve misafir odaları yamacın ön kısmını tamamen kaplamaktadır.

Manastırın duvarlarında III. Alexios döneminde ait olmak üzere birçok fresk yer almaktadır. Bu freskler de Hz. İsa, Meryem Ana ve İncil den bazı sahneler işlenmiştir.

Yılın hemen hemen her döneminde yerli yabancı birçok turist tarafından ziyaret edilen Sümela Manastırı’ndan birçok kare kendi objektifimizden sizler ile…

GÜZELKELAM.COM ANDROİD UYGULAMASINI BURADAN İNDİREBİLİRSİNİZ.
                                                                                                        Serkan Bolat
GÜZELKELAM.COM ANDROİD UYGULAMASINI BURADAN İNDİREBİLİRSİNİZ.

Yorumlar