EUROMOS ANTİK KENTİ

Bu ay ki gezi notları yazımızda Euromos Antik Kenti'nde
yer alan Zeus Tapınağı'na yer vereceğiz. Milas Söke yolunun 12. kilometresinde yer alan Euromos Antik Kenti'nde yer alan Zeus Tapınağı M.S 2.yy da yapılmışdır.Zeus Tapınağı'nın cephelerinde 6,yanlarında 9 sütun bulunmaktadır.Tapınağın mimari açıdan dikkate değer bir yanı ise  korint mimari  düzeninde yapılmış olmasıdır.Tapınağın bulunduğu Euromos Antik Kenti'nde kalıntılar çok fazla yıpranmış olmasına rağmen Zeus Tapınağı oldukça iyi bir şekilde korunmuştur.Asya kıtasındaki en iyi korunmuş tapınaklardan bir tanesidir.Şehirde yapılan arkeolojik kazılar sırasında ortaya çıkan kitabeye göre,Zeus Tapınağı daha önceden yapılmış bir tapınağın üzerine inşa edilmiştir.Eğer yolunuz bu bölgeye düşer ise Euromos Antik Kenti'nde bulunan Zeus Tapınağı'nı mutlaka görmelisiniz.
Euromos Antik Kenti 
Euromos antik çağda Mylasa’dan sonra yörenin en önemli kenti konumundadır.Kuruluşu M.Ö 5 yy kadar dayanmaktadır.Şehirdeki kalıntıların  en belirgini Zeus Tapınağıdır.Tapınak dışında birçok kalıntı vardır.Şehrin çevresindeki duvarlar,tapınağın önünde duran sunak ve tapınağa giden yolun kenarındaki yer altı mezarları şehirde bulunan diğer kalıntılardır.Bu kalıntıların dışında şehrin yukarı kısımında tiyatro bulunmaktadır.Ancak tiyatronun kalıntılarının günümüze taşınan kısımı pek azdır.Şehirde kazılara devam edilmektedir.

Merak edenler için;
Korint ya da Korinth
Mora Yarımadası'nı Yunanistan anakarasına bağlayan Korint Kıstağı'nın üstünde yer alan bir şehir-devletiydi. Korint'in batısında Korint Körfezi, doğusunda da Saronik Körfezi vardır. Eski şehir, Atina'nın 78 km güneybatısında kalır. Eskiden gemilerin kayalıklı tepe üzerinden kızaklarla çekildiği kıstak, artık bir kanalla kesilmiştir.
Kendi objektifimizden Zeus Tapınağı;

                                                                                                            Serkan Bolat

GÜZELKELAM.COM ANDROİD UYGULAMASINI BURADAN İNDİREBİLİRSİNİZ.

Yorumlar

  1. otelfiyatlari.uygulamaotel.com otel fiyatlarını karşılaştırıp en uygun otelleri bulabileceğiniz yararlı bir site yüzlerce site içerisinden en ucuz otel fiyatlarını gösteriyor çevrenizde yakın otelleri görme ve son dakika rezervasyon imkanı sağlıyor.

    YanıtlaSil

Yorum Gönder