TAKVİM YAPRAĞI-4 - GÜZELKELAM

TAKVİM YAPRAĞI-4

AYET-İ KERİME 
Yeryüzünde böbürlenerek yürüme Çünkü sen yeri asla yaramazsın, boyca dağlara asla erişemezsin ( İsra suresi 37. Ayet-i Kerime)

TARİHTEN BİR SAYFA
Mukaddes Emanetler 
Osmanlı Padişahı Yavuz Sultan Selim Han, Mısır seferinden dönerken Mukaddes emanetleri yanında getirmiştir. Mukaddes emanetler için inşa ettirdiği dairenin bakımına bir hayli ihtimam gösteren Sultan Selim Han, Mısır seferinde dönerken Mukaddes Emanetler için inşa ettirdiği dairenin bakımına bir hayli ihtimam gösteren Sultan Selim, Ramazan ayının on dördüncü günü elinde süpürge ve gümüş faraşla bu mübarek daireyi temizlemiştir. Yavuz zamanında Mukaddes Emanetler Dairesi’nin tozları atılmazdı. İpek bir torbaya konularak görevliler tarafından belden yukarıda taşınır, bu iş için tahsis edilen gemilere götürülürdü. Denize açılan gemi biraz ilerleyince ipek torbalar büyük bir hürmetle boğazın derin sularına bırakılırdı.

HAYDİ OYNAYALIM 
Çılgın Sekizgen 
Bu oyun, iki kişilik taktik ve zeka oyunudur. Bir kağıda sekizgen çizilerek oynanır her oyuncu dört adet farklı şekilde ya da renkte düğme alır ilk oyuncu düğmelerini köşedeki noktalara istediği şekilde yerleştirir. Sonraki oyunu da boş kalan köşelere düğmeleri yerleştirir. Sekizgen ortasındaki nokta ise boş kalır. Oyun, düğmeler hareket ettirilerek oynanır; ancak düğmeleri birbirinin üstünden atlayamaz. Sadece çizgiler takip edilerek boş noktalara doğru kaydırılabilir. Amaç, düğmeleri boş noktalara hareket ettirerek rakibin düğmelerini hareket ettirmesini önlemeye çalışmaktır. Bunu başaran oyunu kazanmış olur. Bu oyunu kazanabilmek için oyunun başında düğmelerinizi nasıl yerleştirdiğiniz son derece önemlidir.
                                                                                                         Düzenleyen:Beyzanur Bolat
GÜZELKELAM.COM ANDROİD UYGULAMASINI BURADAN İNDİREBİLİRSİNİZ.
TAKVİM YAPRAĞI-4 TAKVİM YAPRAĞI-4 Reviewed by Serkan Bolat on Temmuz 06, 2014 Rating: 5

Hiç yorum yok: