TAKVİM YAPRAĞI-13(SEN ALLAH'I BİLİR MİSİN?) - GÜZELKELAM

TAKVİM YAPRAĞI-13(SEN ALLAH'I BİLİR MİSİN?)

HADİS-İ ŞERİF 
Ebu Musa radıyallahu anh anlatıyor. “Resulullah aleyhissalatu vessekam’ın ashabı olarak bizler hadis konusunda ne zaman bir sorunumuz olmuşsa onu hemen Hz. Aişe’ye sorardık, o bize bu hususta mutlaka bilgi sunardı.”


Ramazan Ayı
Ramazan ayı, dinimizin beş şartından biri olan oruç ibadetini yerine getirdiğimiz aydır. Hem Kur’an’da hem de Peygamberimizin hadislerinde bu ayın rahmet ve bereket ayı olduğunu bildiren birçok ifade yer almaktadır. Oruç tutmak, fakir olan ve yiyecek imkânı bulunmayan insanların hallerini anlayarak onlara daha çok yardım yapmamız gerektiğini hatırlatır bize. Ayrıca bize kötülüğü emreden nefsimizi terbiye etmemizi sağlar.


KISA KISSA 

Sen Allah’ı Bilir Misin?
Abdullah bin Mübarek bir gün koyun otlatan küçük bir çobana rastlar. Çobanın küçük bir çocuk olması hasebiyle zihninden şunlar geçer. “ Zavallı çocuk! Bu yaşta çobanlık yapıyor. Bu şekilde nasıl ilim öğrenebilir, Allah’ı nasıl tanıyabilir? En iyisi ona ben bir şeyler öğreteyim!” Abdullah bin Mübarek, bu düşüncelerle küçük çobanın yanına gider. İkisi arasında şöyle bir konuşma geçer.
- Evladım, Allah’ı bilir misin?
- Kul, sahibini nasıl bilmez amca!
- Peki, Allah’ı ne ile bilirsin?
- Allah’ı güttüğüm şu koyunlarla bilirim. Bu koyunları besleyerek koruyacak, bakacak biri olur da insanın nasıl olmaz! İşte bütün varlıkları besleyip koruyan da Allah’tır.
- Allah’ı nasıl bilirsin evladım?
- Onu da yine şu koyunlardan anlarım. Koyunların koruyucusu benim; ama ben onlara benzemem. Öyleyse Allah da kullarına benzemez! Abdullah bin Mübarek, küçük çobanı bu düşüncelerinden dolayı tebrik eder ve içinden de “Bu küçük çoban öğreneceğini öğrenmiş!” diyerek oradan gönül huzuruyla ayrılır.
                                                                                         Düzenleyen:Beyzanur Bolat

GÜZELKELAM.COM ANDROİD UYGULAMASINI BURADAN İNDİREBİLİRSİNİZ.
TAKVİM YAPRAĞI-13(SEN ALLAH'I BİLİR MİSİN?) TAKVİM YAPRAĞI-13(SEN ALLAH'I BİLİR MİSİN?) Reviewed by Serkan Bolat on Temmuz 21, 2014 Rating: 5

Hiç yorum yok: