MÜSLÜMAN VE TÜRK BİLİM ADAMLARI:İBN-İİ FİRNAS - GÜZELKELAM

MÜSLÜMAN VE TÜRK BİLİM ADAMLARI:İBN-İİ FİRNAS

Doğum tarihi bilinmese de tarihi kaynaklar da  vefat tarihi olarak 888 senesine rastlamaktayız.
Tarihî kaynaklar İslâm bilgini Endülüslü İbn-i Firnas'ın da  uzun çalışmalar sonunda yeni bir keşifte bulunup bir cihaz yaptığını, üzerine kumaş geçirip kanat yerine büyük kuş kanatları taktığını ve bu âleti çalıştırarak havalanıp uçtuğunu kaydeder. Üstelik havada uzun süre kuşlar gibi süzüldüğünü, daha sonra da yavaşça yere indiğini naklederler. 1 Meşhur Prof. Dr. P. K. Hitti, bu konuya yer verdiği "Siyasî ve Kültürel İslâm Tarihi" adlı eserinin 3. cildinin 951. sahifesinde şu itirafta bulunur: "İbn-i Firnas, insanın uçması konusunda ilk ilmî ve pratik teşebbüsü yapan kimse olarak bilinmektedir."
Öte yandan Alman ilim tarihi araştırıcısı Sigrid Hunke'yse, "İbn- i Firnas'ın yaptığı bu uçakla İkaros'un rüyasını gerçekleştirdiğini" dile getirmektedir. Çağımızın değerli bilim adamı merhum Prof. Dr. Osman Turan da İbn-i Firnas'ın "İslâm medeniyetinde modern havacılığın öncüsü" olduğunu dile getirdikten sonra şöyle bir tesbiti de ilâve etmektedir: "Daha doğrusu şu dünya tarihinde ilk defa uçmayı gerçekleştiren, uçak yapan bir Müslümandır."
GÜZELKELAM.COM ANDROİD UYGULAMASINI BURADAN İNDİREBİLİRSİNİZ.

MÜSLÜMAN VE TÜRK BİLİM ADAMLARI:İBN-İİ FİRNAS MÜSLÜMAN VE TÜRK BİLİM ADAMLARI:İBN-İİ FİRNAS Reviewed by Serkan Bolat on Mayıs 21, 2014 Rating: 5

Hiç yorum yok: