ACIMAK KİTABININ ÖZETİ


 Zehra başmuallim idi. Örnek alınacak disiplinli ve idareyi bilen bir öğretmendi. Kimse geçmişini bilmezdi. Bir adam geldi ve babasının Zehra’yı ölmeden bir kere de olsa görmek istediğini söyledi. Halbuki Zehra’nın babası onun gözünde çoktan ölmüştü. Zaten herkese de öyle demişti. Gitmeyecekti çünkü babası annesini ve anneannesini döverek öldüren kumarbaz, içkici başıboş gezen biriydi. Halbuki onu bu hale getirenin annesi ve anneannesi olduğunu nereden bilebilirdi? Son anda vazgeçip de oraya gidince babasının günlüğünü okuyana kadar haberi yoktu olanlardan. Evet gerçekleri öğrenmişti ama iş işten geçmişti. Babası ölmüştü artık. İşte o anda eksik kalan yanı tamamlanmıştı. Çünkü ‘acımayı’ öğrenmişti. 

GÜZELKELAM.COM ANDROİD UYGULAMASINI BURADAN İNDİREBİLİRSİNİZ.

Reşat Nuri Güntekin 1928 yılında yayınlanan bu eserinde; çalışkan başarılı fakat zaaf gösterenlere karşı acımasız olan Zehra Öğretmen ile babası Mürşit'in bakış açılarından dramatik yaşam öykülerini anlatıyor.

Yazar, cumhuriyet öncesinde yeni mezun, idealist genç bir mülkiyelinin iş ve sosyal yaşamdaki çatışmalarını ve uyumsuz ilişkilerini anlatırken, dönemin memuriyet yaşamına, köhne yapısına ait önemli ipuçları da veriyor. Şehirden kasabalara sürüklenirken, ardında birer birer ilkelerini de bırakan genç adam hatalı bir evlilikle korkunç bir sona doğru sürükleniyor.

Acı ve sefaletle dolu ortamdan tesadüfle sadece kızı Zehra'yı kurtarabiliyor. Acımak; aile içi ilişkileri ve sorumluluklarını, adeta ders verir gibi gözler önüne seriyor.
                                                                                    Beyzanur Bolat

Yorumlar