2.ULUSLAR ARASI KAYSERİ ALTIN ÇINAR FİLM FESTİVALİ - GÜZELKELAM

2.ULUSLAR ARASI KAYSERİ ALTIN ÇINAR FİLM FESTİVALİ

Geçtiğimiz yıl Talas Belediyesi ve Yücel Çakmaklı Film Atölyesi iş birliği ile Talas Kültür ve Sanat Festivali adıyla ilki gerçekleşirilen festivalimiz bu yıl uluslararası boyut kazanarak yolculuğuna devam etmektedir. 9-11 Mayıs 2013 tarihleri arasında gerçekleştirilen festivalimize Türkiye genelinden 82 belgesel film başvuru yapmıştır.

Değerlendirmeler sonucunda beş belgesel film ödüle layık görülmüştür. Festival kapsamında uzun metraj film gösterimleri, seminerler, atölye çalışmaları, tarihi geziler, konser ve müzik dinletileri yapılmıştır. Festivalimize sinema sanatçıları, yönetmenler, yazarlar, akademisyenler, basın mensupları katılmış ve festival bu katılım sayesinde şenlik havasında geçmiştir.

Sinemada çınar ağacı çok kültürlülüğü, kadimliliği, köklü bir geçmişi simgeler ve ifade eder. 5000 yıllık bir geçmişe sahip olan Kayseri bu tarih içerisinde bir çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bu medeniyetlerin izlerini taşıyan Kayseri, günümüzde sanayi ve ticaret şehri olarak bilinmektedir. Bu festival ile birlikte Kayseri’nin sahip olduğu kültür mozaiği ön plana çıkartılarak şehrin sosyo kültürel hayatına katkıda bulunulması amaçlanmaktadır.

Bu yıl 2.sini düzenleyeceğimiz TALAS KÜLTÜR ve SANAT FESTİVALİ, yürütme ve danışma kurulu kararıyla ULUSLARARASI KAYSERİ ALTIN ÇINAR FİLM FESTİVALİ olarak isim değişikliğine gitmiştir. Geçtiğimiz yıl festival heykelciği olarak kullanılan lale yerine ise tasarım aşamasında olan çınar ağacı kullanılacaktır.

Festival kapsamında türk sinema ve tiytatrosunun önde gelen isimleri de Kayseri'de ağarlanacaktır.GÜZELKELAM.COM ANDROİD UYGULAMASINI BURADAN İNDİREBİLİRSİNİZ.
2.ULUSLAR ARASI KAYSERİ ALTIN ÇINAR FİLM FESTİVALİ 2.ULUSLAR ARASI KAYSERİ ALTIN ÇINAR FİLM FESTİVALİ Reviewed by Serkan Bolat on Mayıs 22, 2014 Rating: 5

Hiç yorum yok: