BENDE KALSIN... - GÜZELKELAM

BENDE KALSIN...

Ruhumun en müphem köşelerinde incecik aleviyle titrek bir ateş, yakıp kül ediyor fikrimi. Bir davete icabet edip, içimde izahı güç bir heyecan ile varıyorum bu topraklara. Öyle bir yer ki burası; kerpiç damlı evler, beyaza boyanmış duvarıyla gözlere sade bir güzellikle hitap ediyor.  Sokaklar daracık, iki kişi yan yana zar zor yürüyebilir. Arnavut kaldırımları döşenmiş yollara. Taşların arasından ayrık otları fırlamış. Özlediğim o tertemiz havayı; gündelik yaşamdan uzaklaşarak, vehimlerden kurtularak, büyük şehirli insanların kibirlerini yarıştırmadığı, tevazünün hüküm sürdüğü bu ecdat yadigârı kasabada buluyorum. En mağrur yapı kasabalıların ‘’ Yaman Adam’’ diye niteledikleri Beyin tarihi konağı ve avlusundaki altın sarısı çeşmesiyle endam eden, akan suyu kemik donduran gül sebili. Elini yarım dakika akan suyun altında tutamazsın diyor bir delikanlı. Hak vermemenin imkânı yok doğrusu.

  Güneşin yalancıktan değil, sahiden doğduğunu baharı bilhassa tabiatın canlandığını müjdeleyen sarıçiğdem çiçekler her yanı donatmış. Kırlangıçların çığlıkları semada yankılanıyor. Sabah kısa bir süre yağan yağmur toprağa has kokusunu vermiş. İkiz tepede yeşillen çayırlar ışıl ışıl parlıyor.

  Masaları havaların ısınmasıyla dışarıya çıkarılmış kıraathanenin müdavimleri ile hasbihal ediyorum. Mekânın sahibi çayını övüyor ve övdüğü kadar da var hani. Karanfili kendimiz yetiştirip kuruturuz diyor. Burada çay karanfilsiz içilmezmiş tabi ayrı bir lezzet katıyor. Şeker atmamamı salık veriyor sağlığım için tüm sıcakkanlılığıyla. Türkçemizi tatlı bir ağızla konuşmaları dikkatimi celbediyor. Küçük çocuklardan ninelere dedelere kadar herkes kelimeleri aynı ağızla telaffuz ediyor.

 Memleketin her bir köşesi başka güzel her bir yörede insanları derinden etkileyecek bambaşka hüsünler mevcut. Hafızamda kısa ve hoş intibalarla neticelenen iklimi bir nihan gibi ömrümün sonuna kadar saklayacağım. Dünya dönüyor zaman akıp gidiyor, bu üç beş günlük gezi ömrüm boyunca unutmayacağım anıların yaşanmasına vesile oldu.

 Ne olur benden isim sormayın.
 Bende kalsın...
                                                                                                               Burhan Kazım Çalık

GÜZELKELAM.COM ANDROİD UYGULAMASINI BURADAN İNDİREBİLİRSİNİZ.
BENDE KALSIN... BENDE KALSIN... Reviewed by Serkan Bolat on Ocak 03, 2015 Rating: 5

Hiç yorum yok: