BİR DELİYLE EVLENDİM - GÜZELKELAM

BİR DELİYLE EVLENDİM


Hekimoğlu İsmail’in yazmış olduğu, okuduktan sonra imrenip, aklınızın bir köşesine kazıyacağınız, Asyalı bir Müslüman olan Şeref ile Amerikalı Hıristiyan Selena’nın evlenmesini anlatan kısa ve sade cümleleriyle okudukça okunası gelen nadir kitaplardandır. Bu kitapta Asya’yı, Müslümanları batılı bir gelinin ağzından dinleyeceğiz.

Amerika’da İngiliz Edebiyat öğretmeni olan ve severek evlendiği kocasından sarhoş olduğu için ayrılmış Selena’ya 5 yaş küçük öğrencisi Şeref tarafından bir evlilik teklifi gelir. Şeref tefekküre yatarak bu işin hayırlı olduğunu görmüş evlenme teklifi etmiştir. Bu teklifi, hayatında farklılık olsun diye kabul eden Selena, hayata ve İslam’a daha farklı bakmaya başlar.

Evlilikte farklı dinlere, farklı düşüncelere farklı hayat tarzlarına sahip kişilerin de yuva kurabileceği ve kendi ülkemizde Müslüman gibi yaşayamadığımız konularına çok güzel değinilmiştir.
İyi bir Müslüman’ın hem bu dünya hem de ahiret için çalışması gerekir. Bu dengeyi iyi kurmalıdır.

Eğer bir Müslüman gerçekten dini yaşıyor ve bu yüzden deli sanılıyorsa bu üzülecek değil sevinilecek bir durumdur. Şeref’te sevinilecek türden bir deli işte.


Kitabı okuduktan sonra verilen mesajlar sayesinde hayatınıza güzel yönler verebilir, belki de şimdiye kadar farkında olmadığınız hatalarınızın farkına varabilirsiniz. Hereksin bu kitabı okuyup öğrenmesi gereken çok şey var o yüzden kütüphanenizde mutlaka bulundurmalısınız.

Vazoda iki karanfil, biri beyaz, biri kırmızı...

'Neden böyle?' diye sordum.
'İkimiz' demez mi?
-Hangisi sen?
-Renkler önemli değil, ikisi de karanfil.

Biz de, ikimiz de insan... İnsanın olduğu yerde problem vardır, önemli olan problemleri büyütmemek ve çok çok şükretmek...

-Benimle evli olduğuna şükrediyor musun?
-Hem de çok... Yuva yıkan o kadar kadın var ki... Yuva yıkan pek çok erkek de var deyip, karşısına dikilemezdim, onun şükrüne ben de teşekkür ettim... Hiç kimseye benzemeyen bu adama deli denmez mi?
                                                                                                                   Beyzanur Bolat
BİR DELİYLE EVLENDİM BİR DELİYLE EVLENDİM Reviewed by Serkan Bolat on Kasım 05, 2015 Rating: 5

Hiç yorum yok: