13. Frankfurt Türk Film Festivali - GÜZELKELAM

13. Frankfurt Türk Film Festivali

Bu yıl onüçüncüsü düzenlenen Frankfurt Türk Filmleri Festivali, 25 Ekim-3 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Açılış töreni 25 Ekim 2013 Cuma günü saat 20.00’de Palmengarten balo salonunda yapılacak gecede  Salih Güney, Yusuf Sezgin ve Hale Soygazi’ye onur ödülü takdim edilecek.

Açılış filmi  yönetmen Osman Sınav’ın, “Uzun Hikaye” adlı çalışması olacak.Festivalde gösterilecek diğer Türk filmleri ise Ali Aydın'ın "Küf", Pelin Esmer'in "Gözetleme Kulesi", Sermiyan Midyat'ın "Hükümet Kadın", İsmail Güneş'in "Ateşin Düştüğü Yer", Tunç Okan'ın "Umut Üzümleri" ve Zeki Demirkubuz'un "Yeraltı" adlı filmi olacak.

Avrupa sinemasından da Francois Ozon'un "Dans Le Masion" (Evde), Frederic Fonteyne'nin "Tango Libre" (Özgür Tango) ve Calin Peter Netzer'in "Mother & Son" (Anne ve Oğlu) adlı filmi izleyiciyle buluşacak.

Festivalin dikkat çeken yeni projelerinden biri de “Türk Film Festivali Hapishanelerde” başlığı altında Frankfurt Preungesheim hapishanesindeki Türk kökenli mahkumlara özel hazırlanan gösterimler olacak.

13.Türk Film Festivali için başlangıç niteliği taşıyan  Gala Gecesi’nin , Frankfurt’ta çok özel bir mekan olan Palmengarten’in  Balo Salonu’nda gerçekleşmesini, alışılagelmiş  CineStar Metropolis Sinema binasında düzenlenecek olan Açılış Töreni izlerken; kapanış kutlaması ise yine her zaman ki gibi Frankfurt’taki  Zoopalais’da gerçekleşecek.

Her kitle için birbirinden farklı  yenilikler sunan, kültürel açıdan zengin içerikli Festival/Film   Programı’nın planlama ve hazırlama çalışmalarını, Festival Ekibi üstün bir efor ile devam ettirmekte.
  
Bu yıl geleneksel  Türk –Alman Üniversite Öğrencileri Arası Kısa Film Yarışması’nın yanısıra, ilk kez seçkin jüri heyeti yönetiminde gerçekleştirelecek olan ödüllü Uzun Metraj Film Yarışması da festival kapsamında organize ediliyor. Birbirleriyle yarışacak olan bu güncel  filmler festival günlerinde de gösterime sunulacak.

Ekip olarak  Türk Sinema  severlerini bu sene de sinemada ağırlayacak olmanın mutluluğunu şimdiden yaşıyoruz.

Sonbahardaki bu coşku dolu etkinlik için başlamış olan hazırlıklar aralıksız devam ediyor.  Çok yakında sinemaseverlerin heyecanla bekledikleri haberleri buradan  paylaşacağız. Festival Organizasyon Ekibi olarak sizlerle yeniden bir araya gelecek olmanın sabırsızlığı içindeyiz.

Türk Film Festival Ekibi
13. Frankfurt Türk Film Festivali 13. Frankfurt Türk Film Festivali Reviewed by Serkan Bolat on Ekim 16, 2013 Rating: 5

Hiç yorum yok: