Evde Tavuk Tantuni Tarifi Ana içeriğe atla

Evde Tavuk Tantuni Tarifi

Malzemeler
2 adet tavuk göğsü
 3 adet sivri biber
1 adet salçalık biber
1 adet soğan
1 adet domates
Tuz
Karabiber
Pul biber
Kırmızı toz biber,kekik,nane
Sıvı yağ
Zeytin yağ
Tatunimizi pişirmeye başlamadan önce kullanacağımız malzemeleri çok ince bir şekilde doğruyoruz.Tavada kızdırdığımız sıvı yağın içine doğradığımız sivri biberleri ve soğanı beraber atıp 2-3 dakika kavuruyoruz.Daha sonra 3 er dakika ara ile önce salçalık biberi sonra domatesi daha sonrada ince ince kıydığımız tavuk göğsünü tavaya atıyoruz.Bütün malzemeleri yüksek ateşte yaklaşık 15 dakika pişiriyoruz.Pişirme işlemi sırasında tavanın kapağını kapatmayıp ara ara su ekliyoruz.En son suyunu çektiğinde baharatları atıp 5 dakika daha pişirerek  ocağımızı söndürüyoruz.Daha sonra az bir miktar zeytinyağını yemeğimizin üzerinde gezdiriyoruz.Tavuk tantuni servise hazırdır.
Bu yemeğin püf noktası olarak,malzemelerin ince ince doğranması,baharatların yanmaması için sonradan atılması ve zeytinyağının en son aşamada yemeğe eklenmesi belirtilebilir.
Afiyet Olsun…
Tavuk tantuniden kareler...

                                                                                                          

Serkan Bolat

Evde Tavuk Şiş Tarifi

                                                                                                

Yorumlar

 1. mersinliyim tarifiniz hatalı tavuk gögsünü minik kupler seklinde doğrayın ve haşlayın haşlayın derken sadece köpürene kadar 3-4 dk, ondan sonra tavaya alın tavuğu ve haşladığınız tavugun suyundan az bi miktar koyun o sırada lavaşı üstüne kapatınki yumuşak olsun ekmek, sonrasında suyunu çekmeye başlarken sıvıyağ ve toz biber ekleyin ekmeği bandırarak yağlanmasını sağlayın ve malzemem olarak içine domates maydonoz isteğe bağlı soğan koyulur başka malzeme eklenmez saygılar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İlginiz için teşekkür ederiz.Ancak biz orijinal Mersin tantuni tarifi vermediğimiz için herhangi bir hata olduğu kanaati içinde değiliz.

   Sil
 2. Yalancı tantuni diyelim başlığa,emeğinize sağlık

  YanıtlaSil
 3. Emeğe saygı arkadaslar bir çok insan görüp faydalanıyor sonucta. Ellerıne saglık hocam.

  YanıtlaSil
 4. Demedim harika oldu birebir tarif çok müthiş ellerinize sağlık emeginize sağlık....

  YanıtlaSil
 5. Demedim harika oldu birebir tarif çok müthiş ellerinize sağlık emeginize sağlık....

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

SARI GELİN TÜRKÜSÜNÜN HİKAYESİ

Eski dönemlerden birinde,Çoruh nehrinin kıyılarında yaşayan Kıpçak beyinin sarı saçlı kızı vardır.Erzurumlu bir genç Kıpçak beyinin kızına aşık olur.Hem Erzurumlu  gencin ailesi hem de Kıpçak beyi karşı çıkar bu sevdaya.Kavuşmalarına engel olurlar.Erzurumlu genç ise sevdasının peşinden gitmeye karalıdır.Sevdiği Kıpçak  kızına şiir yazar ve daha sonra kızı kaçırır.Kaçan iki sevdalı gencin peşine Kıpçak beyinin adamları düşer.Kovalamaca sonucunda Erzurumlu genç,beyin adamları tarafından öldürülür.Bu sevda da tarihin hüzünlü ve acılı sayfaları arasındaki yerini  alır… Sarı Gelin türküsünün hikayesi hakkında çeşitli rivayetler vardır.Kızın Türk değil Gürcü olduğu,Ermeni türküsü olduğu gibi veya farklı versiyonları vardır. Şeyh Abdülkadir Geylanî'nin müritlerinden Sananı’nin başından geçen bir sevda hikayesi olarak da anlatılır.Birçok türkünün,birden çok hikayesi vardır.Bu bir hikayenin doğru,diğerlerinin yanlış olduğu anlamına gelmez.Bu o türkünün ne kadar zengin olduğuna işaret eder…

BİTLİS'TE BEŞ MİNARE TÜRKÜSÜNÜN HİKAYESİ

Bu yazımızda sizlere Anadolu muzun eşsiz güzelliklerinden biri olan türkülerimizden “Bitlis’te Beş Minare” türküsünün hikayesini paylaşmak istiyorum.
Yıllardan 1916…
Anadolu düşman işgali altında...
Ruslar, Doğu Anadolu bölgesinde ilerlemeye çalışıyor, kahraman Anadolu insanı ise genç yaşlı demeden cepheye gitmiş vatanını savunuyordu.Ruslar bazı bölgeleri ele geçirmişlerdi. Ele geçirdikleri yerlerden birisi de Bitlis idi.
Bitlis o dönemde o bölgede aktif yaşantının olduğu bir şehirdi.Ancak düşman işgal etmeye başladığında hem şehirden göçenler hem de cepheye gidenlerden dolayı şehrin nüfusu oldukça düştü. Gelen Rus askeri ise işgal sırasında birçok yere zarar veriyor,şehri harabe haline getiriyorlardı.
Savaş sona erdi...
Kahraman Anadolu insanı düşmanın Anadoluyu teslim almasına izin vermedi...
Düşman Anadolu dan çekildi...
İşte beş minarenin hikayesi de işte burada başladı...
Bir baba ile oğlu savaş sonrasında tekrar memleketlerine Bitlis’e dönüyorlardı.Uzun bir yol gittikten sonra şe…

DRAMA KÖPRÜSÜ TÜRKÜSÜNÜN HİKAYESİ

Çok eskilerde, eşkıyaların yol kestiği ama yiğitlerinden de var olduğu devirlerde, Hasan adında bir deli kanlı yaşardı.
Debreli Hasan…
Debreli Hasan, çetin geçen askerlik yaşamı esnasında, yapılan haksızlıklar karşında susmayarak komutanlarına karşı gelir. Bunun üzerine kendisine hakaret eden komutanlarından birisini vuran Debreli Hasan, askerlerden kaçar ve dağlara sığınır.Artık hayatını dağlarda sürdürmesi gereken Hasan, bunun tek yolunun da eşkıyalıktan geçtiğini bilmektedir.Yaptıklarından çok pişmandır.Ancak iş işten geçmiştir.Bu yol geri dönüşü olmayan bir yoldur.
Ve Hasan eşkıya olur…
Debreli Hasan,  eşkıya olur ama bildiğimiz eşkıyalardan değil. Şimdilerde ki   gibi milletin parasını çalan eşkıyalardan hiç değil.
Debreli Hasan, o dönemde milleti soyan,haksız yere milletin parasını alan ,milletin sırtından geçinen zenginleri soyar.Paraları halka dağıtır. Gücü yetmeyipte kavuşamayanların kavuşmasına vesile olur.O farklı bir eşkıyadır.
Delikanlı bir eşkıya…
Debreli Hasan, millette zulme…