Gezi Notları-Tarsus Ulu Cami

 Tarsus da gezilecek en önemli yerlerden birisi hiç şüphesiz ki Tarsus Ulu Cami bir başka adı ile Cami-i Nur Cami.
Tarsus’un merkezinde yer alan bu cami Türk-İslam tarihi açısından önemli bir yapıttır. Tarihi Harun Reşit zamanına kadar uzanan Ulu Cami, 962 yılında Tarsus’un Bizanslılar tarafından işgali üzerine kiliseye çevrilmiştir. Daha sonra Memlükler’in 1360 yılında Tarsus’u ele geçirmesi ile Ulu Cami tekrar  camiye çevrilmiş  ve arka bahçesinde bulunan minare Memlükler tarafından yaptırılmıştır .Ulu Cami şuan ki görünümüne ise 1579 yılında getirilmiştir. O dönemlerde bölgeye hakim olan Ramazanoğulları’ndan Piri Paşa Oğlu, İbrahim Bey tarafından cami, dışarıdaki bedesten ile bütünlük oluşturacak şekilde düzenlenmiştir. İlerleyen yıllarda ise caminin köşesinde bulunan saat kulesi ve avlunun ortasında bulunan şadırvan yaptırılmıştır.

Ulu Cami’nin avlusundan içeri adım attığınız zaman, sizi avlunun ortasında bulunan şadırvan karşılıyor .Caminin köşesinde bulunan saat kulesinin bakışları altında ve şadırvandan akan suyun tatlı sesi eşlinde caminin iç kısmına giriş yapıyorsunuz.Caminin iç kısmına girdiğiniz zaman sol tarafınızda kalan kapının ardında ise bir kabir ve iki makam bulabilirsiniz. Kabir Abbasi Halifesi Harun Reşit’in oğlu Halife Memun’a  aittir.Makamlar ise Hazreti Lokman ile Hazreti Şit e aittir.Eğer Ulu Cami’ye yolunuz düşer ise bu kabir ve makamları görmenizi tavsiye ederiz. Kabir ve makamların bulunduğu odanın kapısı,Cami’nin imamından rica edilerek açtırılabiliyor. Odaya girildiği zaman Cami imamı kabir ve makamlar hakkında detaylı bilgiyi gelen ziyaretçileri güzel bir şekilde aktarıyor.
Kendi objektifimizden Tarsus Ulu Cami sizler ile...                                                                                     Serkan Bolat

Yorumlar