Sevgi ,Şefkat Ve İnsan - GÜZELKELAM

Sevgi ,Şefkat Ve İnsan


  İnsan kendi için sevip arzuladığı şeyleri başkaları içinde sevip arzular ise işte o zaman gerçek bir Müslüman olabilir. İnsan , insanı yürekten sevmeli. Allah sevdiği için insanı sevmelidir. Allah insana bütün kainatı secde ettirecek kadar değer vermişken insanın diğer insanları sevmemesi ne derece doğru olabilir ki. Allah yarattığı her varlığı belirli bir hikmeti üzerine yaratmıştır. Her varlıkta yaratılışı itibari ile bir mana gizlidir. Her bir varlığı Allah’ın bir amaç, bir hikmet doğrultusunda yarattığı düşüncesi ile insan sadece diğer insanları değil, bütün varlıkları sevmeli onlara karşı şefkat ve merhamet göstermelidir. İnsan doğası birçok insana karşı sevgi ve merhamet besleyebilir. Anne ,baba çocuklarına  ,çocuklar anne babasına gibi her canlı özellik ile kendinden olduğunu zannettiğine karşı ,doğası gereği, sevgi ve şefkat gösterir. Ancak bir annede çocuklarına olan sevgi ve şefkat doğası gereği mevcut iken, diğer insanlara ve varlıklara sevgi şefkat nazarı ile bakması ,o annenin imanın derecesinin yüksekliği ile ilgili bir durumdur.

  İnsan sevgi beslemediği diğer bir insanı önüne çıkan ilk fırsatta kırabilir. Onu kırmaktan çekinmeyebilir. Ancak insan kırdığı kalbin Allah katındaki derecesini bilemez. Belki de sadece bu sebepten dolayı  insan  diğer insanlara karşı güzel bir muhabbet beslemelidir. Allah her insana karşı şefkat ve merhamet gösterirken insan nasıl olur da  diğer insanlara karşı kin ve nefret besleyebilir. İnsan Allah’ın ahlakı ile ahlaklanmalıdır.

  İnsanın kimi zamanda karşısına kötülük ve nefret dolu insanlar çıkabilir. O insana zarar vermek isteyebilirler. Ona her fırsatta zarar vermek isteyenler olabilir. Böyle insanlara karşı  insan ,sevgi ve merhamet gösteremese de onlardan uzaklaşarak öfke ve nefretten kaçabilmelidir. Allah’tan  o insanlar için merhamet dilemelidir. İnsanı sevmenin Allah’ı sevmek olduğu unutulmamalıdır.
                                                                                               Serkan Bolat
Sevgi ,Şefkat Ve İnsan Sevgi ,Şefkat Ve İnsan Reviewed by Serkan Bolat on Nisan 24, 2016 Rating: 5

Hiç yorum yok: