İman Işığı Altında Genç Gönüller - GÜZELKELAM

İman Işığı Altında Genç Gönüller

Allah genç bir insanın eline birçok imkan ve güç vermiştir. İnsan özellikle gençlik dönemlerinde gideceği yolun sonunu belirleyebilir. Hem dünya hayatı için hem de ahiret hayatı için ulaşmak istediği hedefe  doğru rotaları bu gençlik dönemi içinde çizmesi daha sağlıklı ve daha kolaydır. Genç insan öncelikle bu hayattan ve ahiret hayatından beklentilerini ortaya koymalıdır. Rabbine ulaşmak mı istiyor yoksa ebedi acılar mı çekmek istiyor? Genç insan hayatında ilk olarak bunu belirlemeli ve hayatını buna göre inşa etmeye çalışmalıdır .İnsan gençliğinin verdiği imkanlar neticesinde hayatı boyunca Hz. Yusuf Peygamber gibi de olabilir .Cehaletin babası Ebu Cehil gibi de. Allah’ın verdiği irade dairesi içinde her şey insanın kendi elindedir.

İnsan özellikle gençlik dönemlerinde iken tehlikeli ve engebeli bir yolda yürüyüş halindedir. İnat, şehvet ve  kıskançlık gibi duyguların en üst seviyede olduğu bu dönemlerde insan hatalar yapabilir. Ancak önemli olan insanın bu hatalardan dönerek İmanını yenilemeye veya kurtarmaya çalışmasıdır. Şüphesiz ki  genç bir insanın ibadet içinde olması bir başka güzeldir. Allah’ın bu gençlik döneminde ibadet eden insandan daha çok hoşnut olacağı ümidi ile genç insan kulluğun vazifelerini zevk alarak yerine getirmeye çalışmalıdır.

İçinde bulunduğumuz dünya toplumunda, genç bir insan çevresindeki birçok gençten maalesef  farklı olmak durumundadır. Zinanın, küfrün güç unsuru gibi algılandığı ,karşı cins ile sıkı ilişkiler kurmayanların asosyal olarak gösterildiği bu toplum düzeninde, sadece Rabbini düşleyen genç  gönüller, yolun sonunda ayakta kalacaklardır. Bu neden ile çevrede ki iman ışığından uzaklaşılmış ve insana çekici gelen bu yaşamdan insan olabildiğince uzak durmaya çalışmalıdır. Burada uzak durmaktan kastedilen  kendini toplumdan soyutlamak değil, tehlikelere karşı kendini  korumaya almak manasındadır.

Bulunduğunuz çevrelerin içinde size sırf dininiz gereklerini yerine getirdiğiniz için farklı bir gözle bakanlar olabilir.Herkesten farklı olduğunuz için sizi garipseyebilirler. Size garibanmış gibi davranabilirler.Evet genç insan gariban olamalı bu dünyada. Gariban olmalı ki o insanlardan farklı bir yaşam çizmeli. Rabbine kulluk vazifesini yerine getirmeye çalışmalıdır.
                                                                                                                      Serkan Bolat
İman Işığı Altında Genç Gönüller İman Işığı Altında Genç Gönüller Reviewed by Serkan Bolat on Nisan 07, 2015 Rating: 5

Hiç yorum yok: