Bazen Terk Etmek De İbadettir - GÜZELKELAM

Bazen Terk Etmek De İbadettir


İnsanın ömründe yaptığı  her şey Allah için olmalıdır.Her işini Allah’ın rızasını kazanmak için yapmanın yanında; yapmadığı şeylerle de Allah’ın rızasını kazanmaya çalışmalıdır.Bazen yapmamak veya  terk etmek de ibadet hükmünde olabilir. Mesela, bir gencin harama bakma imkanı varken gözlerini kaçırması, haramdan uzaklaşmaya çalışması ibadet hükmünde yer alabilir. Belki o insan için Allah rıza gözetilerek yapılmış bu hareket  onun  ebedi kurtuluşuna vesile olabilir. İnsanın harama bakma durumunda,şehvani duygularından sıyrılarak,sadece Allah rızası için gözlerini kaçırması,belki kalbini Rabbine karşı daha fazla muhabbet ile dolduracak ve imanını tekrar yeşerterek,  kurtuluşa erişmesine vesile olacaktır.

Bir büyüğümüz  “Nazar şeytanın zehirli oklarından bir oktur.İnsan o zehirli oku aldı mı kalbi kararır.”diyor. Evet insan gün içinde birçok kez karşılaştığı bu  kötü durumdan kaçmaya çalışmalı,o oku almadan o ortamdan uzaklaşmaya çalışmalıdır.Her günah insanı bir adım daha küfre yaklaştırır. Günah insana sadece yeni günahları getirir.İnsanın günahları arttıkça da Allah’a karşı olan muhabbeti azalır, insanın ebedi Cehennem ile buluşması da kaçınılmaz olabilir.

İnsan her işini Allah rıza gözeterek yapmalı, günahlarını yine Allah rızası için terk etmelidir. İnsan günahlarını terk ederek, Rabbine giden yolda nafile ibadetlerde olduğu gibi büyük mesafeler katetmeye çalışmalıdır.

 Harama bakmak, şeytanın zehirli okudur. Allahü teâlâdan korkup yabancı kadına bakmayana, zevkli bir iman nasip olur.[Ramuz]
                                                                                                  Serkan Bolat
Bazen Terk Etmek De İbadettir Bazen Terk Etmek De İbadettir Reviewed by Serkan Bolat on Kasım 12, 2015 Rating: 5

Hiç yorum yok: