DİNDAR VE DİNAMİK BİR GENÇ OLMAK - GÜZELKELAM

DİNDAR VE DİNAMİK BİR GENÇ OLMAKMüslüman olan her insanın Hz. Allah’a, Hz. Peygamber’e,ailesine ve yaşadığı topluma  karşı sorumlulukları vardır.

Özellikle insan genç iken bu sorumluluklarının farkına varmalıdır.Çünkü gençlik insanın yaşamı boyunca en aktif en gözü kara ve en hareketli olduğu dönemlerdir.İnsan bu gençlik döneminde belki Rabb’ine şükür niyetiyle,  imanın kendisine getirdiği sorumlulukları yerine getirmelidir.Kendini dindar olarak yorumlayan bir genç sadece kendisinin değil içinde bulunduğu toplumun,arkadaşlarının imanın kurtulmasına vesile olmaya çalışmalıdır.Özlenilen ve beklen “O” İslam toplumunun temellerini atmak için çabalamalıdır. Gençliğini, dünyalık sevdaların peşinde koşmaktansa, çevresine becerebildiği derecede, (ancak haddini aşmayarak) belki sadece ufak tavsiyeler şeklinde iman hakikatlerini anlatarak geçirmelidir.Burada bahsedilen konu çevremizde Müslüman olmayan insanlara Müslümanlığı anlatmak değil, kendini Müslüman ve dindar olarak gören insanların Allah’ın yasakladığı şeylerden uzak durması için  onların yardımına koşmak şeklinde algılanmalıdır.Nitekim İslamiyet i  diğer insanlara anlatmak  önemli olduğu kadar tehlikeli ve zor bir iştir.Tam donanım gerektirir.

Kendini dindar olarak tanımlayan genç, öncelikle dualarında Yüce Allah’a yalvarırken sadece kendisi için değil çevresindeki insanlar içinde dua etmelidir.Bencillikten kaçınmalıdır.Çevresinde en ufak öfke duyduğu insana bile merhamet ile yaklaşarak onun içinde dua etmelidir.Çevresindeki insanlara özellikle yakın çevresine arkadaşlığın bir gerekliliği olarak tavsiyelerde bulunmalı kendi yapacağı ibadetlere arkadaşlarını da davet ederek, biraz da gerekiyorsa zorlayarak onların gönüllerindeki Allah aşkını tazelemelerine yardımcı olmalıdır…

Unutulmamalıdır ki,içinde yaşadığı toplumun imanını düşünmek insana kendi imanını sürekli taze tutma fırsatı verir...
                                                                                              Serkan Bolat
Güzelkelam Android Uygulamasını buradan İndirebilirsiniz.
DİNDAR VE DİNAMİK BİR GENÇ OLMAK DİNDAR VE DİNAMİK BİR GENÇ OLMAK Reviewed by Serkan Bolat on Mart 27, 2015 Rating: 5

1 yorum:

 1. ne güzell bir yazı..
  ince ince yüreğine dokunuyor insanın.
  kaleminize sağlık..
  takipçinizim.
  bende beklerim arzularsanız sayfama.
  dua ile ...

  YanıtlaSil