Detay Haber-Noel ve Yılbaşı - GÜZELKELAM

Detay Haber-Noel ve Yılbaşı


Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Noel ekonomisine dikkat çekti.
Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'den yılbaşı öncesi önemli uyarılar geldi.
Noel ekonomisine dikkat çeken Mehmet Görmez, "filmleriyle, pazarlamalarıyla, ürünleriyle düşünüldüğünde tüm insanlık Noel tüketim ekonomisi ile karşı karşıya bırakıldı. Tüketim ekonomisi üzerinden hem de çocuklar üzerinden bir kültür ve kimlik erozyonunun oluşmasına itiraz ediyorum" dedi.
Görmez, yılbaşı eğlenceleriyle ilgili olarak "İnsanoğlu zamandan intikam alırcasına eğlenmek yerine her yılbaşında geçmiş yılın muhasebesini yapmalı, gelecek yıla kavuştuğu için de yaratıcısına şükrederek zamanını geçirmeli.'' yorumunda bulundu.
Emek ve çaba sarf etmeden zengin olma duygusunun insanları piyango, toto ve loto gibi şans oyunlarına yönlendirdiğine dikkat çeken Mehmet Görmez, "Bunların hiçbirisinin bir inanç sisteminde, emeği kutsal sayan ahlak sistemlerinde kabul görmesi mümkün değildir.'' ifadelerini kullandı.


''Noel ile yılbaşını birbirine karıştırıyoruz''
Türkiye'de yılbaşı konusunda hem bilgi hem de uygulama olarak iki hata yapıldığını dile getiren Görmez, şöyle devam etti:
 Birincisi Noel ile yılbaşını birbirine karıştırıyoruz. Yani tamamen Hristiyanlığın bir simgesi haline gelen 'Christmas' dediğimiz Hazreti İsa'nın doğum ayininin gerçekleştiği 24 Aralık, 25 Aralık ve bazı yerlerde 26 Aralık'a uzanan tarihlerde kutlanan Hristiyanlığın Noeli ile ki Hazreti İsa'nın doğumu da malumunuz Batı kiliselerinde 24-25 Aralık'tır, Doğu kiliselerin de ise 6 Ocak'tır. Bizzat Luka İncili'ne göre ise Hazreti İsa dünyaya geldiğinde mevsim kış mevsimi değildir. Bilakis çobanların kuzularını otlattığı bir bahar mevsimidir aslında. Ben o tartışmaya girmek istemem. O tamamen Hristiyanlığın kendi iç tartışmasıdır. Ama 24-25 Aralık Batı kiliselerinde Hazreti İsa'nın doğumu olarak kabul edilen bir Noel bayramıdır. Bu ayrı bir şeydir, yılbaşı ayrı bir şeydir. Bu hem dünyada hem de ülkemizde her iki uygulama birbirine çok yakın olduğu için ikisi iç içe karışmaktadır. Türkiye'de de maalesef tamamen Noel'in bir parçası olan Noel baba, çam ağacı, ışıklandırmalar bunlar yılbaşına taşınarak Noel ile yılbaşı ikisi birbirine karışıyor.

Detay Haber-Noel ve Yılbaşı Detay Haber-Noel ve Yılbaşı Reviewed by Serkan Bolat on Aralık 27, 2012 Rating: 5

Hiç yorum yok: