MÜSLÜMAN TAKLİDİ YAPMIŞIM - GÜZELKELAM

MÜSLÜMAN TAKLİDİ YAPMIŞIM

Aklıma takıldı bugünler de... Nasıl Müslüman oldum?Ne zaman Müslüman oldum?Sordular mı ki bana Müslüman olmak ister misin? …

İlk ne zaman buldum Yüce Allah’ı?Aradım mı ki hiç Hz. İbrahim gibi?Öyle annesi babası Müslüman olduğu için kendiside Müslüman olur mu insanın?...Sordum kendi kendime.

Öğrendim ki,Hz.  Peygamberin(asm) güzel bir hadisi var. “Her doğan, İslâm fıtratı üzerine doğar. Sonra, anne-babası onu Hristiyan, Yahudi veya Mecusi yapar.”Sonra Rabbim e Müslüman bir anne babadan, Müslüman bir vatan da doğduğum için şükrettim.Ama İslam üzerine doğup Müslüman olmak ile bitmiyor mesele.

Yüce Allah ın bu nimetlerinin bu lütuflarının hakkını vermek gerek.Sıradan her Anadolu çocuğu gibi Kainatın Kitap ı Kur Anı Kerim i  küçük yaşlarda öğrenmeye başladım.Baktım ki şimdi kendime ilerletememiş.Çocukken öğretildiği gibi kalmış.Açmaz olmuşum mübarek sayfalarını.Yine çocukken öğrendiğim dualardan başka dualar öğrenmemişim.Anlım secdeye zor gider olmuş.Şıkışmadan dua etmez hale gelmişim.Ettiğim dualarda Dünyalık için… Ama  İslamiyet  ile ilgili bir konu açıldı mı sanki gerçek Müslüman gibi konuşur olmuşum.Müslüman doğmuşum ama Meseleyi idrak edememişim.

İnsanın sözleri ile davranışları birbiri ile uyumlu olması gerekir.İnsan hal ve söz birliği içinde olmalı.Dosdoğru olmalı.Ben buyum şuyum diyor ise o meselenin gereğini yapması lazım.Müslüman ise Allah a ve Peygamber ine inanıyorsa ona göre davranması lazım.Öyle her gün harama bakıp,küfür edip,kalp kırıp daha sonra gönül rahatlatmak için haftada bir cuma günleri camiye gitmek olmaz.Allah ın her an akılda ve gönülde olması lazım.

Ama ben yıllarca  Meseleyi anlamamışım,taklit Müslümanlığı yapmışım.Çevrem ile Müslümancılık oynamışım…Ancak biliyorum ki Yüce Rabbim affeder. Bağışlaması ve lütufları boldur.Kulu bir adım atarsa kendisi  bin adım ile gelir.Toparlanmak lazım Mesele ye sarılmak lazım.Geç olmadan…
                                                                                                                       Serkan Bolat
MÜSLÜMAN TAKLİDİ YAPMIŞIM MÜSLÜMAN TAKLİDİ YAPMIŞIM Reviewed by Serkan Bolat on Nisan 25, 2015 Rating: 5

1 yorum: