GRİP SAVAR YÖNTEMLER - GÜZELKELAM

GRİP SAVAR YÖNTEMLER


Kış mevsiminde, kapımızda duran ve en çok yaşanılan hastalıklardan biri de grip! Ancak gribe yakalanmamak için tedbirler almak da sizin elinizde.
KOŞUN
Oklahama Üniversitesi'nin 70 bin kişi üzerinde yaptığı araştırma, haftada iki gün 20'şer dakika boyunca spor yapanların gribe yakalanma riskinin yüzde 50 azaldığını ortaya çıkardı. Spor bağışıklık sistemini güçlendirerek, vücudun mücadelesini güçlendiriyor.
KUŞKONMAZ YİYİN
Kuşkonmazın vücudu temizleyici ve iyileştirici etkisi yüzyıllardır bilinir. Modern tıpta kuşkonmazın çok etkili bir antioksidan olduğu onaylandı. İçerdiği folik asit, bağışıklık sistemini güçlendirerek gribe engel oluyor.
DÜZENLİ BESLENİN
Eskiler, "Karını doyurmazsan sık hastalanırsın!" derler. Araştırmalar günde 3 öğün düzenli yiyenlerin, bağışıklık sistemini güçlendiren ve enfeksiyonlarla savaşan sitozin proteinini daha çok salgıladığını gösterdi.
ZİHNİNİZİ BOŞALTIN
Wisconsin Üniversitesi araştırması, düşünceleri ve zihni, moral değerlerle desteklemenin bağışıklık sistemini güçlendirdiğini kanıtladı. Düzenli olarak dua edenler, yapmayanlara oranla yüzde 50 daha az grip oluyor.
SARIMSAK YİYİN
Sarımsak, gribe karşı eskiden beri kullanılagelen kuvvetli silahlardan biri. Sade olarak yiyemiyorsanız, çorbalarınıza ve yemeklerinize katabilirsiniz.
BOL BAHARAT TÜKETİN
Kırmızı biber gibi acılı baharatlarda bulunan "capsaicin" maddesinin vücudun antijen üretimini arttırdığı belirlendi. B ve C vitamini de içeren baharatlar, doğal ağrı kesici işlevi görürler.
OLUMLU DÜŞÜNÜN
Suçluluk duygusu içinde olan ya da sürekli bir şeylerden tedirgin olan insanların daha sık hastalandığı, klinik deneylerle ispatlanan bir gerçek. Uzmanlara göre olumlu düşünmek, bağışıklık sistemini güçlendiriyor. şu güzel düsturu hatırlatmakta fayda var: Güzel gören güzel düşünür, güzel düşünen hayatından lezzet alır.
HAVANIZI NEMLENDİRİN
Kış mevsiminde kaloriferler ve klimaların havayı kurutması, solunum yollarının kurumasına, bu da mikropların rahatça vücuda dalmasına yol açar. Kalorifer peteklerinin ya da sobaların üzerine konacak su kapları, havayı nemlendirecektir.
ÇİNKO TÜKETİN
Deniz ürünleri ve fındık, fıstık gibi yiyeceklerde bulunan çinko, bağışıklık sistemi için hayatî önem taşımakta. Günde 15 miligram, yani birkaç fındık, kişi rahat geçirmenizi sağlayacaktır. Ayrıca fıngık, bağışıklık sistemi için çok önemli olan selenyumu da içerir.
YOĞURT YİYİN
Günde 1 kase yoğurt yemek, vücuttaki faydalı bakterilerin sayısını arttırarak gribe karşı koruma sağlar. Bol miktarda B vitamini de içeren yoğurt, bağışıklık sistemini güçlendirir.
(Bizim Aile, 2007 Ocak sayısından)-Bizim Aile Dergisi Facebook
GRİP SAVAR YÖNTEMLER GRİP SAVAR YÖNTEMLER Reviewed by Serkan Bolat on Ekim 18, 2012 Rating: 5

Hiç yorum yok: