Gezi Notları-Ali Dağı Yeraltı Şehri

Ali Dağı Yeraltı Şehri
Talas Ali Dağı Sarnıçlı Yeraltı Şehri,Miladdan sonra 3. yüzyılda kapadokya krallığı, Aziz Basilious döneminde, Doğu Roma, Pagan zülmünden saklanmak ve ibadet etmek amacı ile yaptırılmıştır.2010 yılında  açılan yeraltı şehri büyük ilgi görmektedir.Ali Dağı Sarnıçlı Yeraltı şehri yaklaşık 300 metre uzunluğundadır.Bazı koridorları oldukça  dar  olmasına  rağmen içerisinde  bulunan  hava kanalları sayesinde rahat nefes alınabilmektedir.İçerisine girildiğinde hava  akımından oluşan serinliği rahatlıkla  hissedebilirsiniz.
Sarnıçlı yeraltı şehri içerisinde Su sarnıcı, kuşluk, şirehane, ibadethane,salon ve  çeşitli bölmeler vardır.

Su sarnıcı dağlardan gelen suları ve yağmur sularını toplayarak insanların, içeride yaşadığı  dönemlerde, su ihtiyaçlarını karşılıyor.Sarnıçta fazla  su biriktiği zaman ise sarnıcın içerisinde kapak açılarak suyun belirli bir seviyede tutulması  sağlanıyor.Şırahane de ise yukarıdan atılan üzümler ezilerek su ile  karıştırılıyor, toprak  kaplarda dinlendiriliyor.Bu sayede insanlar üzümden yaralanıyor.Yine kök boyanın  hammaddesi burada  üretiliyor.

Ali Dağı Sarnıçlı Yeraltı şehri'ne isterseniz belediye otobüsleri ile  isterseniz özel  araçlarınızla  rahatlıkla ulaşabilirsiniz.Yeraltı şehri Ali Dağı mesire alanın hemen karşısında bulunmaktadır.
Kendi objektiflerimizden Ali Dağı Yeraltı Şehri...

                                 Serkan Bolat

Yorumlar