Prof. Dr. Cevat Akşit-Röportaj - GÜZELKELAM

Prof. Dr. Cevat Akşit-Röportaj


"Beni takip eden sivil polisler beş vakit namaza başladılar" diyen Akşit, 28 Şubat sürecinde ise İstanbul'daki vaazlarını dinlemeye emekli generallerin geldiğini söyledi.
Aklında kalan Menderes portresini anlatan Akşit, mahşerde onun mü'min olduğuna şahitlik ederim derken, yurtdışı ziyaretlerine çıkmadan önce Menderes'in mutlaka Eyüp Sultan'ı ziyaret ettiği bilgisini aktardı.
Akşit, Mehmed Zahid Kotku ile aynı camide imam ve müezzin olarak görev yapışını, Bediüzzaman ve Fethullah Gülen ile tanışmasını da anlattı.
Akşit, ilk eğitim döneminden başlayan zorlu yıllarda yaşadıklarını da dile getirdi.

Isparta'da öğrenciyken Bediüzzaman 'ın elini öpüyorsunuz, nasıl bir izlenim edindiniz?


İmam hatip öğrencilerini Ulu Cami'ye götürürlerdi. Bediüzzaman da o zaman oradaydı. Kimseyle konuşmadı. Zayıf, gür kaşlı, kafasında yöresel sarık vardı. Genelde elini öptürmezdi. Bir defa, küçük olduğumdan herhalde, öpebildim.


BENİ M. ZAİD KOTKU HİMAYE ETTİ

Sonra Mehmet Zait Kotku hazretlerinin himayesine giriyorsunuz. Ne kadar süre birlikteydiniz?
İki yıl. Sonra müftü dedi ki; 'Hakkını yedik. Sen Zeyrek'te, Ümm-ü Gülsüm Camiiye gönderelim.' Ben o camiye müezzin olarak gittim. M. Zahid Kotku da orada imamlık yapıyordu. Bana 'Sağda solda dolaşıp durma, seni bana emanet ettiler' dedi.
Ondan ne öğrendiniz?
Beni okuttu, çok emek verdi. Ondan hat dersleri de aldım. Baba terbiyesi görmemiştim. Sosyal yönüm zayıftı. Hoca ben evladı gibi kabul etmişti. İki kızı vardı fakat oğlu yoktu. Sofra kurar, alışverişe çıkardım. Benim bütün ihtiyaçlarımı o karşılardı. Kişiliğimin oluşmasında büyük etkisi oldu...

İşte Büşra Sönmezışık'ın röportajı-YeniŞafak-Pazar 


Prof. Dr. Cevat Akşit-Röportaj Prof. Dr. Cevat Akşit-Röportaj Reviewed by Serkan Bolat on Eylül 30, 2012 Rating: 5

Hiç yorum yok: