GEZİ NOTLARI-BEYPAZARI

Beypazarı Gezisi
Beypazarı  Ankara’nın 100 km uzaklıkta yer almaktadır.Beypazarı binlerce yıllık geçmişe sahip olup İpek Yolu bu yöreden  geçmektedir.Nitekim Evliya Çelebi Seyehatname’sinde Beypazarı’na deyinmeden geçememiştir.
Beypazarı denildiği zaman akla ilk olarak Beypazarı Evleri gelmektedir. Beypazarı  mimari açıdan büyük öneme sahip olmasının yanı sıra gümüşçülük,dokumacılık,demircilik,yemenicilik gibi el sanatları ile bilinmektedir.
Bir çok lezzete sahip olan Beypazarı özellikle güveci,dolması,tarhanası  ve 80 katlı baklavası ayrıca herkesin bildiği gibi kurusu ve maden suyu  ile  bu anlamda ön plana çıkmaktadır.Ayrıca ilçenin bir çok yerinde rastlamanızın mümkün olduğu taze sıkılmış  havuç sularıda gezmeye gelen yerli ve yabancı turistler için ilgi kaynağıdır.
Beypazarı’na geldiğiniz zaman  Ankara girişine göre sağ tarafta  İnözü Vadisi bulunmaktadır.Burada isterseniz yöresel kahvaltı keyfi yapabilirsiniz veya  yine yöresel lezzetlerden oluşan akşam yemeği yiyebilirsiniz.İnözü Vadisi’nde bu lezzetlere ulaşabileceğiniz 5 adet restoran bulunmaktadır.
Beypazarı’nda gezemeye başladığınız zaman ise Yaşayan Müze’ye gidebilirsiniz, şiddetle tavsiye edilir,kültür evi ve halk evini gezdikten sonra Hıdırlık Tepesi’nde Beypazarı manzarası eşliğinde semaverde çay keyfi yapabilirsiniz.

Beypazarı ‘ı daha çok  günü birlik geziler için tercih edilse de konaklamak isteyenler için  kaliteli otel ve pansiyonları bulunmaktadır.Döndüğünüzde sevdiklerinize götürebileceğiniz bir çok hediyelik eşya da ilçenin çarşısında mevcuttur.

 İşte kendi objektifimizden Beypazarı....


Yaşayan Müze'den kareler...

Beypazarı çarşısından kareler...Beypazarı evlerinden kareler...Ve de Hıdırlık Tepesi'nden Beypazarı....

Serkan Bolat
Yorumlar