NAMAZ VE YAŞAM - GÜZELKELAM

NAMAZ VE YAŞAM


Namaz dinimizin beş şartından biridir.Bütün Müslümanlara farz kılınmıştır.Manevi hayatımız için namazın büyük bir önemi olduğu gibi, namaz  dünya hayatımız için büyük bir öneme sahiptir.Namaz insanlar arasında sosyal hayatı güçlendirirken, onları disipline sokarak hayatı düzenli yaşamalarına imkan sağlar.Kardeşliğin,yardımlaşmanın yok olmaya yüz tuttuğu şu hayata, namaz bizi  tekrar  bu değerlere yönlendirir. 

Namaz temizliktir. Namaza  başlamadan önce her  Müslüman abdest almak  zorundadır.Temiz su ile alınan abdest ile vücudumuzun gün içinde en çok kullandığımız yerlerini  yıkayarak sağlıklı ve temiz bir tutum sergileriz.Namaz içinde diz çökme secde gibi hareketler vücut içinde egzersiz görevi
görür.Namaz maddi ve manevi olarak insanı geliştirir,huzura erdirir.Yoğun tempo içinde geçirdiğimiz günlerde,hayattan uzaklaştırarak nefes almamızı sağlar.

Kainatta bütün varlıklar Allah(c.c)’ı zikreder.İnsan a da en büyük zikir aracı olarak namaz verilmiştir.Yüzlerce faydaya sahip olmasına ve ahiretimizin kurtuluşu için en önemli yol olmasına rağmen toplumumuz da ne yazık ki  beş vakit namaz kılma oranı oldukça düşüktür.İnsanlar namazın önemini bilmekle beraber onun ehemmiyetini  pek kavrayamamıştır.Saatlerce bilgisayar başında oturmaya saatlerce televizyon izlemeye vakit bulurken namaz a  gün de bir saat ayıramıyoruz.

Bu kadar faydası olan bir şeyi kaçırarak en büyük aptallığı yapmıyor muyuz ?

Onlar ki gaybe   iman edip namazı dürüst kılarlar ve kendilerine verdiğimiz rızıktan (Allah yolunda) harcarlar.

Hem namazı dosdoğru kılın, zekatı verin, rükû edenlerle birlikte siz de rükû edin.
Bir de sabırla, namazla yardım isteyin. Şüphesiz bu, (Allah'a) saygılı olanlardan başkasına ağır gelir.

İman edip iyi işler yapan, namazı dosdoğru kılıp zekatı verenlerin Rabbleri katında elbette mükafatları vardır. Onlara hiçbir korku olmadığı gibi, onlar mahzun da olmazlar.(BAKARA SURESİ-3,43,45,277)

Allah bizleri namaz kılanlardan eylesin.AMİN…
                                                                                                              Serkan Bolat
NAMAZ VE YAŞAM NAMAZ VE YAŞAM Reviewed by Serkan Bolat on Ocak 06, 2015 Rating: 5

Hiç yorum yok: