Askerlik - GÜZELKELAM

Askerlik

Bedelli Askerlik 
  Ülke gündemimizi şu sıralar, uzun süre önce konuşulmaya başlanmış fakat henüz sonuçlanmayan , “bedelli askerlik” konusu meşgul etmektedir.Yaklaşık iki üç yıl önce CHP’li  milletvekilleri tarafından meclis gündemine getirilen bedelli askerlik o dönemde iktidar tarafından desteklenmemişti.Şimdi ise iktidar fikir değiştirmiş olacak ki “bedelli askerlik” konusunu meclis gündemine taşıdılar.İktidarın fikrini değiştirmesinin ana nedeni CHP’nin seçimlerde “bedelli askerlikten” puan kazanmış olması olabilir
.Ülkemizde bedelliyi bekleyen hiç azımsanmayacak kadar büyük bir topluluk var.Ancak bedelli çıksa bile telaffuz edilen miktarları ödeyebileceklerin sayısı oldukça az.Daha çok ünlü ve zengin kişilerin yaralanabilecek bu yasadan.Bu miktarları karşılayamayanlar için bankarlar kredilerini nerdeyse hazırlamış durumdalar.Bankalara olan kişisel borçların çok yüksek düzeylere çıktığı için önlemler almaya çalışan hükümet  belki de bedelli askerlik yasası çıkarsa bu yönde geri adım atmış olacak. Çünkü bu yasa uzun süre ödenemeyecek olan kredi sistemlerine yönlendirecek insanları.Askere gitmemeyi fayda sayacak olan o insanları maddi açıdan büyük zarara uğrayacak.
 
 Hükümet tam anlamıyla yararlanabilecek olan küçük bir topluluk için geri kalan halkın, Anadolu insanının, kalbini kırmamalı.Bu millet var olduğundan beri asker olmayı bir şeref saymıştır.Askerliği vatan borcu olarak görmüştür ve büyük bir çoşku ile askere gitmektedir.Bu yasa çıktığında o milletvekillerinin bu millete ve  şehit ailelerine ne diyeceklerini merak ediyorum.Geçmişin de bu kadar  savaş bu kadar kahramanlık bu kadar şehit olan bir toplum için şüphesiz ki askerliğin vatan borcu olduğunu unutmamak gerek.Vatan borcunu en iyi şekilde ödemeye çalışmamız gerekirken bu borcu bir miktar para ile  eşdeğer hale getirmemiz gerek.Ayrıca askerliğin dini yöndende büyük bir fazilet  olduğunu unutmamız gerekir…
 Bu konuda ders alınacak bir olay:
 İslâm tarihinde konu ile ilgili bir olay var, Tebûk seferine katılmayan üç kişi ile ilgili bu olay gerçekten savaştan kaçmanın Allah ve Peygamberi tarafından en ağır şiddet ve nefretle karşılandığını görüyoruz.
  Tebûk seferine mazeretleri olmadığı halde katılmayan Ka'b b. Mâlik, Murare b. er-Rebî el-Amrî ve Hilâl b. Ümeyye el-Vakıfî Peygamberimiz tarafından çok ağır bir şekilde cezalandırılmışlardır. Peygamberimiz bunları topluluktan ayırmış, müslümanların bunlarla konuşmasını yasaklamıştır. Bunlar çarşı pazarda dolaşırken karşılaştıktan hiç kimse bunlara selâm vermez, konuşmaz, yüzlerini dönerdi, içinde yaşadıkları toplumun kendilerine karşı olan bu tavrından son derece etkilenen bu kimseler çok daralmış ve bunalmışlardı. Allah'a yalvarıyor bu suçlarının bağışlanmasını diliyorlardı.
  Nihayet elli gün sonra Allah Teâlâ, tevbelerini kabul buyurmuş ve kendilerini bağışlamıştı. Konu ile ilgili şu âyet inmişti:
  "Ve (savaştan) geri bırakılan üç kişinin de tevbelerini kabul etti. Yeryüzü, genişliğine rağmen onlara dar gelmiş vicdanları kendilerini sıktıkça sıkmıştı. Nihayet Allah'tan yine Allah'a sığınmaktan başka çare olmadığını anlamışlardı. Sonra (eski hallerine) dönmeleri için Allah onların tevbesini kabul etti. Çünkü Allah tevbeyi çok kabul eden, pek esirgeyendi." (Tevbe, 118)
                                                                                                                        güzelkelam

Askerlik Askerlik Reviewed by Serkan Bolat on Kasım 17, 2011 Rating: 5

Hiç yorum yok: